Elektronik cihazlar artık derimizde tenimizle çalışacak!

Uzun yıllardır elektronik cihazlar dokunmatik olarak çalışıyor. Yeni gelişen teknolojiler sayesinde artık derimize bağlanacak ve bu şekilde tenimizde çalışmaya devam edecek.

Teknoloji 14.03.2015, 22:31 14.03.2015, 22:34
Elektronik cihazlar artık derimizde tenimizle çalışacak!

 Yakın gelecekte elektronik cihazlar adam tenine yapıştırılan bir stiker ile kullanılabilecek.

İnsan biyolojisine müsait parmak hareketlerini tespit edebilen alıcıların yerleştirildiği muhtelif desenlerdeki esnek ve katlanabilir stikerlar ile mesela cep telefonunu açmak ya da müzik dinlerken sesini ayarlamak olası olabiliyor. Üzerinde muhtelif dövme resimlerinin bulunduğu "iSkin", bir ya da çoklu dokunmayı destekliyor.

Almanya Saarland Üniversitesi Max Planck Bilişim Enstitüsü'nden öğretim görevlisi Martin Weigel, yaptığı açıklamada, projenin test çalışmalarının başarıyla geçtiğini bildirdi.

Projenin Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından fonlandığını anlatan Weigel, şu an ürünün nerelerde kullanılabileceği, ekonomik olup olmadığı konularında çalışmaların sürdüğünü ve ticari olarak nasıl değerlendirilebileceği üzerinde de çalıştıklarını ifade etti.

iSkin'in ticari olarak kaç liradan piyasaya sürüleceğini henüz belirlemediklerini belirten Weigel, üzerinde elektronik ekipman bulunmayan ve müşteri eklenecek harf büyüklüğündeki bir stikerın sadece 1 dolar maliyeti olduğunu kaydetti. Weigel, kullanıcıların kendilerini sadece bir müşteri ile sınırlandırmasına gerek olmadığına, muhtelif içerikte, modaya müsait, farklı fonksiyonları olan ve vücudun istenilen yerinde kullanılabilecek çoklu alıcıların da tercih edilebileceğine işaret etti.

Martin Weigel, adam vücuduna müsait silikon malzemeden yapılan alıcıların bir çok defa yıkanabileceğine dikkati çekerek, iSkin projesine mobil cihazlar ve bilgisayarların uzaktan yönetilebilmesi için başladıklarını ve öncelikli olarak giyilebilir cihazlar, Oculus Rift gibi baş gözlükleri, akıllı saatler, MP3 çalıcılar ya da fitness takip cihazlarının ten üzerinden kullanımını hedeflediklerini bildirdi.

Weigel yakın zamanda sıcaklık ve rutubet ölçen alıcıların da eklenebileceği iSkin projesi ile hasta sıhhat takibinin de yapılabileceğine işaret etti.

"Uzun soluklu bir yola çıktık. Belki gelecekte iSkin için gereksinim duyulan enerji doğrudan adam vücudundan ya da çevreden elde edilebilecektir" diyen Weigel, iSkin'in gelecekte bluetooth, Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) ve Yakın Alan İletişimi (NFC) gibi teknolojileri de kullanılabileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51