Tıp Dünyası Şokta! İlk Başarılı Penis Nakli Gerçekleştirildi!

Güney Afrika’nın Stellenbosch Üniversitesi ve Tygerberg Hastanesi’ndeki doktorlar, tarihteki ilk başarılı penis naklinin gerçekleştirildiğini bildirdi. Nakil yapılan kişinin 3 yıl önce sünnet sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle penisini kaybettiği belirtilirken, geçtiğimiz aralık ayında gerçekleştirilen ve dokuz saat süren operasyonun ardından tamamen işleyen bir penise kavuştuğu ve hastanın mutlu olduğu ifade edildi

Sağlık 14.03.2015, 19:28 14.03.2015, 19:32
Tıp Dünyası Şokta! İlk Başarılı Penis Nakli Gerçekleştirildi!

 Stellenbosch Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif Ameliyat birimini yöneten Frank Graewe, penis naklinin yapılabileceğini kanıtladıklarını ve ameliyat olan kişiye daha önce sahip olduğu kadar iyi bir organ verdiklerini dile getirdi. Graewe bu operasyona dahil olmanın bir ayrıcalık olduğunu sözlerine ekledi.

Dünyadaki ilk penis nakil operasyonu 2006’da Çin’de gerçekleştirilmiş, ancak hastanın operasyonun ardından yaşadığı psikolojik problemler nedeniyle nakledilen organ geri alınmıştı.

Güney Afrikalı kişiyi ameliyat eden doktorlar, nakledilen penisin iki yıl içinde tam anlamıyla işler hâle gelmesini öngördüklerini, ancak bu sürecin beklediklerinden çok daha hızlı tamamlandığını ifade ettiler. Operasyonu yöneten Stellenbosch Üniversitesi Üroloji birimi başkanı Andre Van der Merwe, penis bağışçısının ve ailesinin bu hikayedeki esas kahramanlar olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 21 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51