Sezeryanla doğum yaptığına yapacağına pişman ettiler: Karnında gazlı bez unuttular!

Diyarbakır'da özel bir hastanede sezaryan ile doğum yapan yirmiyedi yaşındaki Emel Çoldur'un karnında gazlı bez unutuldu. Çoldur bunu sancılarının ardından çekilen röntgen ile birlikte fark etti.

Sağlık 15.03.2015, 07:20 15.03.2015, 07:23
Sezeryanla doğum yaptığına yapacağına pişman ettiler: Karnında gazlı bez unuttular!

 Diyarbakır’da özel bir hastanede sezaryen ile doğum yapan hemşire 27 yaşındaki Emel Çoldur’un karnında gazlı bez unutuldu. Ameliyat sırasında doktorun ’Spanç kaybettik’ sözünü duyduğunu belirten ve şiddetli ağrı nedeniyle röntgen çektiren Çoldur, karnında gazlı bez unutulduğunu öğrenince suç duyurusunda bulunup, 41 bin liralık tazminat davası açtı.
Diyarbakır'ın Çermik İlçesi'nde 112 Acil sağlık Hizmetleri İstasyonu'nda hemşire olarak görev yapan Emel Çoldur, geçen Aralık ayında doğum yapmak üzere il merkezindeki özel Hastaneye yattı. Sezeryan yöntemiyle Eslina Emel adı verilen bir kız çocuğu doğuran Çoldur, iddiaya göre ameliyat sırasında doktorun 'spanç kaybettik' (gazlı bez kaybettik) sözünü duydu. Bir süre sonra şiddetli Ağrıları başlayan Çoldur, sağlık görevlisi olması nedeniyle doktorun ameliyat sırasında konuştuğu kayıp gazlı bezin karnında unutulduğundan şüphelenip aynı hastanede röntgen filmi çektirdi. Röntgende karnında rulo şeklinde gazlı bez unutulduğu ortaya çıkan Emel Çoldur, ameliyat edilerek, unutulan gazlı bez çıkarıldı.

Hemşire Emel Çoldur, polis memuru eşi Hüseyin Çoldur ile birlikte avukatları Hülya Tuba Çandır aracılığıyla hastane hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunup 41 bin liralık tazminat davası açtı. Dilekçesinde,

röntgen filmi ve raporları delil olarak gösterip müvekkilinin karnında gazlı bez unutulduğunu belirten avukat Çandır, kanaması olduğu halde iyileşmeden taburcu edildiğini savundu. Çandır, "Olay ortaya çıktıktan sonra ikinci kez ameliyat olması gerektiği söylenerek yeniden imza alınmaya çalışılmıştır. Lokal anestezi ile kapalı ameliyat yapılacağı söylenmesine rağmen aynı gün içinde genel anestezi yapılarak uyutulmuştur. Ameliyat yeri yeniden kesilerek ikinci kez ameliyat edilmiştir. Müvekkil iki ameliyat olmasına ve şikayetleri devam etmesine rağmen hastaneden taburcu edilmiştir. Ağır tıbbi hataya maruz kalan müvekkilim bebek emzirdiği halde tekrar uyutularak narkoz ve uyuşturucu ilaçlara maruz kalmıştır. İkinci ameliyata rıza göstermediği için yapılan işlem yasal düzenlemeye aykırıdır. Müvekkil bu hata yüzünden ruhsal çöküntü yaşamıştır. Sağlığı halen düzelmemiş ve tedavisi devam etmektedir. Müvekkilin eşi zorla evrak imzalatılmak istendiği için sinir krizi geçirmiş, kendisine yatıştırıcı iğne yapılmıştır. Müvekkilin hayatı dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle riske atılmıştır" dedi.

Yorumlar (1)
ünal susam 7 yıl önce
Ben sezaryan oldumu diye yalvardım normal doğum oldu doğum sırasında bebek felç oldu ne tesadüf ist hastanede defalarca aynı şekilde bebekler felç bırakılmış
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51