Nefes borusuna kaçan cisim 20 yıl sonra akciğerinden çıkarıldı

SİVAS'ta yaşayan 34 yaşındaki Musa Büyükyıldız'ın 20 yıl önce yatılı okulda okurken nefes borusuna kaçak 2 santimlik plastik parçası, 20 yıl sonra yapılan bronkoskopi ile akciğerinden çıkarıldı. Zeka oyununa ait piyon olduğu öğrenilen...

Sağlık 14.03.2015, 13:29
Nefes borusuna kaçan cisim 20 yıl sonra akciğerinden çıkarıldı
SİVAS'ta yaşayan 34 yaşındaki Musa Büyükyıldız'ın 20 yıl önce yatılı okulda okurken nefes borusuna kaçak 2 santimlik plastik parçası, 20 yıl sonra yapılan bronkoskopi ile akciğerinden çıkarıldı. Zeka oyununa ait piyon olduğu öğrenilen parçanın nefes borusuna kaçtığını çıkarıldıktan sonra hatırlayan ve bu nedenle yıllarca öksürüğe bağlı olarak astım ve bronşit tedavisi gören Büyükyıldız, tekrar sağlığına kavuştu.
İl merkezinde oturan evli 2 çocuk babası inşaat işçisi Musa Büyükyıldız, 1995-1996 eğitim yılında lisede okumak için Yıldızeli ilçesine bağlı Mumcu çiftliğinden Sivas'a geldi. İmam Hatip Lisesi'ne kaydını yaptıran ve okulun yurduna yerleşen Büyükyıldız burada eğitimine devam etti. Bu sırada akşamları arkadaşları ile yurtta 'solo test' adlı zeka oyunu oynayan Büyükyıldız, oyun sırasında ağzına aldığı plastik piyonlardan biri yanlışlıkla nefes borusuna kaçtı, oradan da akciğerine indi.
Parça küçük olduğu için önemsemeyen Büyükyıldız aradan geçen yıllar sonunda hiç geçmeyen şiddetli öksürük nedeniyle hastaneye başvurdu. İlk önce özel bir hastanede astım teşhisi konulan Musa Büyükyıldız, 1,5 yıl astım tedavisi gördü. Şikayetleri geçmeyince doktorunu değiştirme kararı alan Büyükyıldız'ın, hayatı çekilen tomografi ile değişti. Akciğerinde tespit edilen parça Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Servisinde yapılan başarılı operasyon ile 20 yıl sonra çıkarıldı. Sağlık durumu iyi olan ve şu anda hiç bir ilaç kullanmayan Büyükyıldız, 'Kendimi yeni doğmuş bir bebek gibi hissediyorum' dedi.
Büyükyıldız'ın akciğerinde bulunan yabancı maddeyi bronkoskopi ile çıkaran Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu, "Bu cismin tümör mü yabancı bir madde mi olduğunu tespit etmeye çalıştık. Hastamızın solunum sistemine bronkoskopi denilen ışıklı sistem ile girdik. Soluk borusunu ve bronşlarını inceledik. Daha sora akciğerden bu parçayı çıkardık. Ben bunu ilk başta oyuncak parçası ya da düdük parçası sandım. Hasta ayılınca götürüp kendisine gösterdiğim zaman, hastamız bunu hemen tanıdı. 14 yaşında iken nefes borusuna kaçan cisim olduğunu hatırladı. Plastik cisim vücutta uzun süre kaldığı için yüzünde kabuklaşma ve kireçlemeler meydana gelmiş. İlginç olan yanı bu parçanın uzun süre hastamızın akciğerinde kalmasına rağmen hiç bir hasar vermemesi" diye konuştu.
1,5 YIL SÜREKLİ ÖKSÜRDÜM
1995 yılında yuttuğu cisim doktorlar tarafından akciğerinden çıkarılan Musa Büyükyıldız, "Bu cismin nefes boruma kaçmasını unutmuştum. Zaman içerisinde geçmeyen şiddetli öksürük başladı. İlk olarak özel bir hastanede muayene oldum. Bu muayene sonunda öksürükten dolayı bana astım ve bronşit tedavisi uygulanmaya başlandı. Bana bir çok ilaç verildi. Bir yılı aşkın bir süre bu ilaçları kullandım. Ama öksürüğüm hiç geçmedi. Zaman zaman ilaçların değiştirildi ama çare olmadı. Daha sonra başka bir hastaneye gitmeye karar verdim. Tomografi çektirdiler ve ciğerimde bir csim olduğu fark edildi. Bunun üzerine beni Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yönlendirdiler. Yapılan inceleme sonucu akciğerimdeki cisim çıkarıldı" diye konuştu.
Geçirdiği operasyon sonrası doktorun gösterdiği parçayı hemen hatırladığını belirten Büyükyıldız, "Bu cismin nefes boruma kaçtığını tamamen unutmuştum. Tedavim boyunca da hiç aklıma gelmemişti. Görünce hatırladım" dedi. 1.5 yıl boyunca boşu boşuna astım tedavisi gördüğünü belirten Büyükyıldız, doktorunu değiştirmesinin kendisini sağlığına kavuşturduğunu belirterek, "Rahatsızlığımın astım olmadığı bu operasyonla ortaya çıktı. Şimdi hiç bir ilaç kullanmıyorum. Çok rahatladım ve öksürüğüm de kesildi. Parçayı tespit eden ve çıkarılmasını sağlayan doktorlara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

-----------KUTU---------

SOLO TEST OYUNU

Solo Test, kendi kendine oynanır. 32 piyonu merkezdeki deliği boş bırakmak üzere tüm deliklere yerleştirilir. Boş deliğin çevresindeki dört piyonun herhangi birinin hemen arkasındaki piyonu önündeki piyonun üzerinden atlayarak deliğe yerleştirilir ve üzerinden atlanan piyon alınır. Oyun süresince, önündeki piyonun üzerinden atlayarak hareket edilen herhangi bir piyonu, boş deliğe yerleştirirken üzerinden atlanan piyon alınır. Oynamak istenen piyon ileri geri, sağa ve sola hareket ettirebilir ancak, çapraz hareket ettirilemez. Bir piyonun, önündeki veya yanındaki piyon üzerinden atlatılacak ve hemen ardındaki boş deliğe yerleştirilecek durum yoksa oyun sona erer. Oyunun amacı, artık hiçbir piyon hareket edemeyecek yani birbirinin üzerinden atlayamayacak duruma geldiğinde en az sayıda piyonu yerde bırakmaktır. En iyi sonuç ise yerde sadece bir piyonun kalmasıdır.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51