Masum Elmas: Kimse Ali İhsan'la bizi kıyaslamasın

TRT Şeş'te Lîstika Peyvan programı, kendi kulvarında tek. Elmas, "Tepkilerden çekiniyorlar. Yarışmacı bulmakta zorlanıyoruz" diye dert yandı.

Kültür Sanat 27.12.2014, 09:34 27.12.2014, 09:37
Masum Elmas: Kimse Ali İhsan'la bizi kıyaslamasın

 Kürtçe kelime dağarcığını geliştirmek isteyenlerin tek adresi TRT 6'da ekranlara gelen "Lîstika Peyvan (Kelime Oyunu)" yarışması. Sunuculuğunu Masum Elmas'ın yaptığı program, hem öğretiyor hem eğlendiriyor. Öyle ki yarışmaya ABD'den katılan bile var. Mardin Nusaybinli olan sunucu Masum Elmas, Mezapotamya Kültür Merkezi'nin tiyatro bölümünde eğitim almış. Kısa bir süre Kürtçe seslendirme yaptıktan sonra TRT 6 kanalına geçmiş ve sunuculuk deneyimine başlamış. Biz de günlük yayınlanan programın çekimlerini stüdyoda izledik ve Elmas'la yarışmayı konuştuk.
Program fikri nasıl doğdu?
Aynı zamanda farklı mekanlarda ve farklı kişiler tarafından kurgulandı. 4 yıl bekledik ve nihayetinde kavuştuk. TRT'nin eski bakış açısı yüzünden bu kadar gecikti. Yönetimin değişmesi iyi oldu. Hükümetin TRT'ye dair yaklaşımlarının çok isabetli olduğunu görüyorum. Neden derseniz? Siz Kürtçeyi gerçekten seven insanı yönetime davet ederseniz bu dil gelişir. Türkçeyi sonradan öğrenen, çat pat Arapça konuşan birileri Türkçe kanal açabilir mi? Yönetebilir mi? Hayır.
Yarışmacıları nasıl belirliyorsunuz?
Kesinlikle siyasi görüşlere önem vermiyoruz. Bizim zaten öyle bir lüksümüz yok. Tek kriterimiz şu; Kürtçe karakterleri bilmesi. Bazen Kürtçe karakterleri tanımayan yarışmacılara yarım saatlik bir eğitim veriyoruz.
Kelime Oyunu ile kıyaslanıyorsunuz?
Kıyaslamak yanlış bence. Türkçenin Kürtçeye karşı çok çok özgün tarafları var. Türkçe yerleşmiş bir dil. Her ne kadar beğenilmese de TDK diye, Milli Eğitim diye bir kurum var. Biz tam tersi, yazı dili gelişmemiş, alfabesi Arapça ile Latince arasında kalmış, kelimeleri hâlâ ayıklanmamış bir dil kullanıyoruz. Aynı zamanda siyasi bir halka. Diyeceğim o ki; kimse bizi Türkçeyle, Ali İhsan'la kıyaslamasın.
Zorlayan yarışmacı oldu mu?
Olmaz mı! Birçok defa yayını kesip hava almak için dışarıya çıktığım yarışmacı oldu. Gördüklerini okuyamıyordu. Bir Kürt, Kürtçe bir programa gelmiş, çok bariz hatalar yapıyordu.
İzleyicilerinize mesajınız?
“Ben de mi katılsam?” diye düşünmesinler. Gelsinler. Burada herkes bildiği kadarıyla yer alıyor. Kimseden bir şartımız yok. Bizim ön elemelerimiz yok. Kim geliyorsa gelsin. Azami ölçüde diyalog kurabilen herkes gelebilir. Hiç kimse hakir görülmüyor burada. Hak ettiği değeri veriyoruz.


TRT 6'nın isminin değişmesi gerek...
"Hedef kitlemizin yüzde 5'ine ulaştığımızı düşünmüyorum" diyen Masum Elmas, kanalın adından rahatsız. Elmas, bunun gerekçesini şöyle açıklıyor: "Kürtçeyi bilen çok az insan var. Yarışmacı konuşuyor fakat yazamıyor. Çünkü karakterleri tanımıyor. Bunda biz ne devleti ne kişiyi suçluyoruz. . TRT 6 ister istemez siyasi bir kanal. Böyle olduğu için insanlar gelmeye çekiniyor. Bu ciddi bir problem. İşletmede şöyle bir kavram vardır; zehir. Siz bir ürün almak için karar vermişsinizdir ama yanınızda o ürünü istemeyen bir kişi varsa sırf onu almayın diye sizi zehirler. Burada da aynı şey geçerli. Biz kendimizi çok iyi pazarlıyoruz ama yarışmaya katılmak isteyen kişilerin yanındaki 'zehir'ler etkiliyor. TRT Şeş denildiği zaman insanların aklında hemen bir tepki beliriyor. Acısı var. 'Şeş' ile başlamış bu kavgaya. TRT 6'nın adını değiştirin, emin olun her şey daha farklı olur. İmajı değişir bir kere. Kanalın yeniliğe ihtiyacı var.”  

  

ÜMMİ SACİDE TEYZE BİRİNCİ GELDİ


Enteresan yarışmacılardan biri de 60 yaşındaki Sacide ana... Okuma yazma bilmediği halde birinci gelmiş. Masum Elmas, Sacide anayla ilgili şunları söyledi: "Oğlu Ercan yarışmamıza katıldı. Sacide teyze de izlemeye gelmiş. Aslında okuma-yazması var ama çekindiği için 'yok' demişti bize. Yaşlı bir Kürt kadının televizyona çıkması tuhaf karşılanır. Biliyorum ki tepki de almıştır. Sağ olsun teklifimizi kabul etti ve yarıştı."  

   

İLGİNÇ YARIŞMACI
Kazanan bir TürkLîstika Peyvan'da para ödülü yok. Beyaz eşya falan veriyorlar. İlginç yarışmacılar da var. Mesela; bir Türk olan Mustafa amca... Masum Elmas, onu şöyle anlattı: "Diğer yarışmacılara göre yaşça büyüktü. Kars'ta büyümüş, çocukluk arkadaşları Kürtmüş ve uzun yıllar orada yaşamış. Mustafa amcanın çocukluğundan gelen bir Kürtçesi vardı. Konuşması iyi değildi fakat aklında iyi kalmış. Bilgisiyle kazandı. Şaşırdık tabii. Konu açılmışken bizim Kürtçe bilen Japon tanıdıklarımız bile var. Fransızlar, Amerikalılar var Kürtçe bilen. Onları özel programa davet etmeyi düşünüyoruz."BÜŞRA KAMIŞ-TÜRKİYE GAZETESİ
FOTOĞRAF: ALİ ÇELİK

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31