Onbinlerce kişi kaçmaya başladı...

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de hükümet güçlerinin harekat başlattığı Halep çevresindeki bölgelerden onbinlerce kişinin kaçmaya başladığını bildiriyor. Türkiye de kısa bir süre önce Halep ve çevresi için yeni göç dalgası tehdidine işaret etmişti.

Güvenlik-Dış Haberler 21.10.2015, 13:46 21.10.2015, 13:47
Onbinlerce kişi kaçmaya başladı...
 Onbinlerce kişi kaçmaya başladı...
Suriyeli muhalif bir gözlem kuruluşu ise Rusya'nın hava saldırılarında şu ana kadar tahminen üçte biri sivil olmak üzere 370 kişinin öldüğünü söylüyor.
 
Hükümet güçleri 30 Eylül'de başlayan Rus hava desteği ile birlikte ülkenin ikinci büyük kentiHalep de dahil beş ayrı cephede harekete geçti. BM İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi'nden Vanessa Huguenin "Hükümet güçlerinin son bir kaç gün içinde başlattığı saldırı harekatı ardından Halep'in güney batısındaki yerleşimlerden yaklaşık 35 bin kişinin kaçtığı haberleri geliyor" diye konuştu.
 
Huguenin bu bölgelerden batıya doğru kaçan onbinlerin başka ailelerin yanında ya da geçici barınaklarda kalmaya başladıklarını ve kış yaklaşırken acilen gıda, barınak ve eşya ihtiyacı içinde olduklarını söyledi.
 
BBCTürkçe'nin haberine göre şu ana kadar Türkiye sınırına doğru yoğun bir kaçış gözlenmedi.
 
Suriye'de 2011'de başlayan çatışmalar yüzünden 250 bini aşkın insan öldü, milyonlarcası evlerinden kaçmak zorunda kaldı.
 
RUS BOMBARDIMANI
 
Rusya hava kuvvetleri Eylül sonundan bu yana Suriye hükümet güçlerine destek amaçlı 500'den fazla hava akını düzenledi.
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif kuruluş, Rus bombardımanında şu ana kadar en az 120'si sivil olmak üzere toplam 370 kişinin öldüğünü söylüyor.
 
Bu sayıya Pazartesi günü hükümetin kalelerinden Lazkiye'nin kuzeyinde yürütülen bombardımanda öldürülen bir kısmı sivil 45 kişinin de dahil olduğu kaydediliyor.
 
 
 
SURİYE ORDUSU 5 CEPHEDE TAARRUZDA
 
Kayıplarla ilgili bu sayıları bölgedeki koşullardan dolayı bağımsız kaynaklardan doğrulatmak zor görünüyor.
Rusya hava saldırılarının IŞİD'i ve "terörist" olarak tanımladığı diğer bazı grupları hedef aldığında ısrar ederken, muhalif kaynaklar cihatçıların yanında daha ılımlı İslamcı grupların da hedef alındığını söylüyorlar.
 
Örneğin İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Rus hava saldırılarında öldürülen 243 muhaliften sadece 52'si IŞİD'ciydi.
 
HEDEF İKMAL YOLLARI
 
Aynı muhalif kuruluş, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rus hava saldırılarının Humus, İdlib, Şamve Halep'in bazı bölgelerini hedeflediğini, aynı anda Suriye ordusunun Hama, Halep ve Lazkiye civarında yürüttüğü saldırılardan kaçanların sayısının ise 100 bini bulduğunu kaydediyor.
 
İRANLI MİLİS KORKUSU
 
Suriyeli muhalif Maamun el Hatip, insanların Suriye ordusu ile birlikte savaşan İranlı milislerin köylerine gireceği korkusuyla kaçtığını söyledi.
Devlet Başkanı Esad'ın müttefiklerinden İran'ın Suriye'ye yüzlerce savaşçı gönderdiği söyleniyor.
 
HALEP ÇATIŞMALARIN ODAĞINDA
 
Bir zamanlar Suriye'nin ekonomik kalbi sayılan Halep şimdi çatışmaların odağında.
2012 yılından beri batısı hükümet güçlerinin, doğusu da muhaliflerin elinde olan Halep'in güneyinde hükümet güçleri geçen Cuma günü bir saldırı harekatı başlattı.
 
Harekatın odağında Halep'i Şam'a bağlayan otoyol ve çevresi var.
 
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad'a bağlı güçlerin harekat başladığından beri beş köyü ele geçirdiklerini bildirdi.
Fakat, Suriye'de yayımlanan hükümete yakın el Vatan gazetesi, ordunun bölgede 16 köyü kapsayan 100 kilometrekarelik bir bölgeyi ele geçirdiğini söylüyor.
Gazete operasyonun, Halep'in güneyindeki bölge ile İdlib eyaleti arasındaki ikmal yollarını kesmeyi ve Halep ile Hama arasındaki otoyolu almayı hedeflediğini yazıyor.
 
Halep'i Hama ve Humus üzerinden Şam'a bağlayan otoyolu ele geçirmek gerçekten de son haftalarda hükümet güçlerinin ana hedefi gibi görünüyor.
 
Kaynak:BBCTürkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı