Türkiye-AB zirvesinde alınan kararlar

Türkiye- AB zirvesinin ardından Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ortak basın toplantısı düzenledi.

Gündem 30.11.2015, 06:12 30.11.2015, 06:12
Türkiye-AB zirvesinde alınan kararlar

 İşte öne çıkan başlıklar ve alınan kararlar:

Avrupa Birliği, 'nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Ekim 2016'dan itibaren vize serbestisine başlayabileceğini karara bağladı.Avrupa Birliği, Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euro verecek. AB, sığınmacıların durumuna yönelik gelişmelere göre yardımları gözden geçirecek.Türkiye ise topraklarında kalan Suriyeli sığınmacıların çalışmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapacak. Taslak metne göre AB ve Türkiye yılda bir kez zirve gerçekleştirecek.
TUSK'UN AÇIKLAMALARIGörüşme sonrasında açıklama yapan Tusk: AB-TÜRKİYE anlaşması 2016'da uygulanacak. Müzakerelerde 17. başlık açılacak.JUNCKER'İN AÇIKLAMALARIİlişkilerimizi üstdüzeyde yenilemiş olduk. Sığınmacı kriziyle ilgili ortak bir anlaşmaya vardık. Avrupa ve Türkiye ortak çözecektir bu sorunu.3 milyar Euro'luk bir desteği Türkiye'ye sağlayacağız.

'KATILIM KONUSUNDA OLUMLU GÖRÜŞMELER OLDU'

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Bugün 11 yılın ardından tarihi bir gün tarihi bir toplantı. Her yıl 2 zirve yapma kararı verdik. Süreci hızlandırma konusunda mutabık kaldık.  

Vize serbestisi çalışmaları önümüzdeki yıl tamamlanmış olacak. 14 Aralık'ta 17. başlık açılacak. Sığınmacılar konusunda ortak planda anlaşma sağladık. Türkiye bu insani sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürecek. 3 milyar euro Türkiye'ye değil sığınmacılara verilmektedir

Katılım konusunda olumlu görüşmeler oldu. 11 yıl aradan sonra bu zirvenin yapılması bile katılım müzakerelerine ivmedir. Bu zirve bunun işaretini vermiştir. 

(AB ile) Vize serbestisi konusunda bir takvim ortaya kondu. (2016 yılının) mart ayında ilk rapor, haziran ayında geri kabul anlaşmasının uygulanması ve ekim ayında da vize muafiyetinin devreye girmesi. Bunun için bizim yapacaklarımız da var AB'nin de yapacakları var. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı