Soruşturmayı aydınlatan detay

Ankara Tren Garı önünde meydana gelen terör saldırısının ardından başlatılan soruşturmanın beyaz spor ayakkabılı kopmuş iki ayak üzerinden yola çıkılarak aydınlatıldığı öğrenildi. Elde edilen bulgular neticesinde olayın faillerinin Gaziantep bağlantılı olduğunun tespitinin ardından soruşturmanın seyri de bu yönde değişti. Gaziantep'te yapılan çalışmalar sonucunda terör örgütü DAEŞ'in bu ildeki yapılanması da deşifre edildi. Yetkililer, Gaziantep'te operasyonların süreceğini ve yeni gözaltıların olabileceğini bildirdi.

Gündem 19.10.2015, 22:03 19.10.2015, 22:07
Soruşturmayı aydınlatan detay
 AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü  ekipleri, Ankara'da 10 Ekim Cumartesi günü yapılması planlanan "Barış Mitingi"  öncesi toplanma yeri olarak belirlenen Ankara Garı önünde saat 10.04'te meydana  gelen terör saldırılarının ardından titiz bir çalışma sergiledi. 
 
Soruşturma kapsamında kurulan özel ekip, MOBESE görüntüleri ile  güvenlik kamerası ve vatandaşların çektiği kayıtları tek tek topladı. Öte yandan  Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, saldırının ardından topladıkları tüm  delilleri Kriminal Polis Laboratuarına gönderdi. 
 
Olay yerinde bulunan beyaz spor ayakkabılı kopmuş iki ayaktan yola  çıkan ekipler, yaklaşık bin saatlik görüntüyü kare kare inceleyerek spor  ayakkabılı kişileri önce tespit etti, daha sonra bu kişilerin kimliklerini  belirlemeye çalıştı. Soruşturmanın aydınlatılmasında söz konusu ayak parçalarının  çok önemli bulunduğu, bu parçaların, görüntüsü elde edilen ancak kimliği henüz  tespit edilemeyen diğer teröriste ait olduğunun kesinleştiği kaydedildi. 
 
Soruşturma kapsamında elde edilen deliller ve görüntüler sonrası 11  kişinin, patlamaya ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle de 3 kişinin  gözaltına alındığını belirten yetkililer, ayrıca soruşturma süresince 100'ün  üzerinde kişinin bilgisine başvurulduğunu ve görgü tanıklarının ifadelerinin  alındığını da kaydettiler. 
 
Elde edilen bulgular neticesinde olayın faillerinin Gaziantep  bağlantılı olduğunun tespitinin ardından soruşturmanın seyri de bu yönde değişti.  Gaziantep'te yapılan çalışmalar sonucunda terör örgütü DAEŞ'in bu ildeki  yapılanması da deşifre edildi. Yetkililer, Gaziantep'te operasyonların süreceğini  ve yeni gözaltıların olabileceğini bildirdi. 
 
Öte yandan soruşturma kapsamında gözaltına alınanların Ankara  bağlantılarının olmadığının tespit edildiği, başkentte herhangi bir gözaltı ya da  arama yapılmadığı da vurgulandı. 
 
haberler nedeniyle soruşturma açıldı 
 
Terör saldırısının ardından getirilen yayın yasağına rağmen yayımlanan  bazı haberler nedeniyle yakalanması planlanan 9 kişinin de kaçtığını ifade eden  yetkililer, kaçan kişilerin ikinci teröristin kimliğinin tespit edilmesinde  kritik rol oynadığını, şüphelilerin yakalanması için çalışmaların  derinleştirilerek devam ettiğini kaydetti. 
 
Bu arada yasağa rağmen yayımlanan haberler nedeniyle iki polis  müfettişinin görevlendirildiği, müfettişlerin bilgilerin sızması nedeniyle terör  polislerinin ifadesine başvurduğu, söz konusu soruşturmanın Gaziantep'te de  süreceği öğrenildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı