Sibirya soğukları en çok onları vurdu...

Kara kışı çadırlarda ve derme çatma barakalarda geçiren evsiz vatandaşlar, hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü günlerde zorlu bir yaşam mücadelesi veriyor.

Gündem 08.01.2015, 13:02 08.01.2015, 13:32
Sibirya soğukları en çok onları vurdu...

 Kara kışı çadırlarda ve derme çatma barakalarda geçiren evsiz vatandaşlar, hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü günlerde zorlu bir yaşam mücadelesi veriyor. Dondurucu soğukta çıplak ayaklarla kar üstünde oyun oynayan çocukların yaşam savaşı yürek sızlatıyor.
Yurt genelinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı dışarıda kalan evsizlerin yaşam mücadelesini daha da zorlaştırıyor. Hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi ile soğuk kış günlerinde derme çatma barakalar ve çadırlarda yaşayan vatandaşların zorlu yaşam koşulları yürek sızlatıyor.

Zeytinburnu’ndaki metro üst geçidinin altında ve Altınşehir viyadüğünün altında baraklarda yaşayan vatandaşlar, çöpten topladıkları geri dönüşüm malzemeleri ile geçimlerini sağlıyor. Dondurucu soğukta barakalarda yaşayan çocuklar bir yandan çıplak ayaklarla karlar üzerinde oyunlar oynarken, diğer yandan da sobanın etrafına toplanarak ısınmaya çalışıyorlar. Kara kışı derme çatma barakada geçiren Mihrekalı ailesi geceleri donmamak için birbirlerine sarılarak uyuduklarını belirterek, yetkililerden kendilerine yardım eli uzatılmasını istiyor.
"EKMEĞİMİZİ ÇÖPTEN ÇIKARTIYORUZ"

“Bizim bu çektiğimiz rezilliği görmenizi istiyorum” diyen Bahar Mihrekalı, “Evimiz yok, sıcak bir çatımız yok. Dışarıda barakaların içinde kalıyoruz. Soğuktan dışarıda donacağız, yiyecek ekmeğimiz yok. Yardım eden yok mu bu Türk vatandaşlarına. Suriyelileri hep kucakladılar, bizi de kucaklasınlar artık yeter. Kağıt toplayıp geçimimizi sağlıyoruz. Belediye gelse bizi buradan kovar. Ekmeğimizi çöpten çıkartıyoruz, çoluk çocuk topluyor plastik onu satıyoruz” dedi.

Eşi cezaevinde yatan Deniz Mihrekalı ise, eşinin cezaevinden çıkarılması için devletten af istediğini ve geceleri çadırda 10 kişi kaldıklarını, soba yakmalarına rağmen soğuktan donduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31