RUSYA’DAN BATIYA SERT TEPKİ

Rusya’nın seçkin gazetelerinden Kommersant’ın haberine göre Rusya Federasyonu,

Gündem 09.12.2015, 12:09 09.01.2015, 12:11
RUSYA’DAN BATIYA SERT TEPKİ

                                                              

                Rusya’nın seçkin gazetelerinden Kommersant’ın haberine göre Rusya Federasyonu, Ukrayna ile yaşadığı büyük kriz nedeniyle fikir çatışması yaşadığı Batı ülkelerine sıkı yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Dünya haberlerinde yayınlanan habere göre; Rus menşeli şirketlerin ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada, Norveç ve Avustralya’dan metalürji, ağır metal ve otomobil türevi ürünlerin ithalatı yasaklanacak. Konuyla ilgili olarak Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı şirketlere gerekli bilgileri ve açıklamaları iletecek. Bilindiği üzere, Ukrayna krizi sırasında batılı devletler Rusya’ya karşı sert bir tavır almış sonucunda Rusya’ya ait bankalara, enerji yatırımlarına ve savunma firmalarına yaptırım uygulamıştı.

                Bu yaptırıma sessiz kalmayan Rusya Federasyonu yönetimi Batılı ülkelerden gıda alımını durdurmuştu. Resmi gazeteler bugünde yayınlanan açıklamalarda Kremlin sözcüsü Andrey Belousov, Rusya’nın hazırladığı yeni yaptırım paketinde tekstilden otomobil sektörüne kadar bir çok alanda yaptırım uygulanabileceğini ve bu konuda kararlı olduklarını belirtti. Rusya Federasyonu otomobilin yüzde 27'sini, ağır vasıta araçların yüzde 46'sını, otobüsün de yüzde 13'ünü ithal ediyor. Yetkililer otomobil ambargosuna Volkswagen, Toyota, Hyundai, Ford, Ford Renault markalarının dahil olmadığını belirtti. Git gide kızışan yaptırım savaşlarının karşılıklı olarak ekonomik sıkıntıya neden olabileceği konusu siyaset kulislerinde konuşulurken, Rusya’nın alternatif olarak hangi ülkeyi ya da ülkeleri tercih edeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmıyor. Yaptırımlar sonucunda Rusya’da otomobil satışlarında ciddi oranda düşüş bekleniyor. Rusya, gerçekleşen yaptırım savaşları sonunda petrol fiyatlarının düşürülerek yeni bir yaptırımın yakında uygulamaya konulacağını düşünüyor.

                 Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını düşürme konusunda anlaşarak yeni bir krizi tetiklemesinin olası olduğunu söyledi. Putin'e göre eğer petrol fiyatları 80 doların altına inerse tüm dünyada ekonomi ciddi bir çıkmaza girer. Rusya Merkez Bankası petrolün 65 dolara kadar düşme riski ile ilgili önlemler alarak oluşabilecek risklere karşı önlem almaya hazırlanıyor.

 

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51