Rusya vurdu İran girdi

IŞİD’i bahane eden Rusya, Suriye’de sivilleri ve muhalifleri vurdu, müttefiki İran ise karadan asker gönderdi.

Gündem 02.10.2015, 12:00 02.10.2015, 12:02
Rusya vurdu İran girdi

 IŞİD’i vurma kararı aldığını iddia eden, son iki günde Suriye’nin birçok kentini adeta kan gölüne çevirdi. 

Reuters ajansının Lübnanlı kaynaklara dayandırdığı e göre, son 10 günde yüzlerce  i Suriye'ye gitti. Haberde, Rus ordusunun hava saldırılarıyla, Suriye ve İran askerlerinin ise kara operasyonlarıyla İdlib ve Hama'yı ele geçirmeye çalışacağı kaydedildi. Lübnanlı yetkililer "Gelen İranlılar askeri danışman değil, silahlı ve teçhizatlı askerler. Yüzlerce asker daha gelecek" dedi. 

RUSYA VURDU, İRAN VE HİZBULLAH GİRDİ

Savaş uçaklarını Suriye için havalandıran Rusya, Humus, Hama ve Deyrüz Zor’da sivilleri ve ’e karşı savaşan muhalif grupları hedef aldı. Esed ve Rusya’nın müttefiki İran ise muhaliflerden boşalan yerleri ele geçirmek için hızlı bir şekilde bu ülkeye yüzlerce askerini gönderdi. Aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu askerler, Humus, İdlib ve Hama’yı hedefe aldı. Muhaliflerin ağır zayiatlar verdiği bombardımanların ardından İran ile birlikte Esed ve Hizbullah güçlerinin karaya indiği belirtildi. Yakın bir zaman içinde söz konusu kentler için operasyon başlatılacağı ifade edildi.

MUHALİFLER SONUNA KADAR GELMİŞTİ

Topraklarının sadece 6’da birini kontol eden Esed’in yardım çağrısına yetişen Putin, daha ilk günden büyük bir yıkım gerçekleştirdi. Rusya, İran, Esed, Hizbullah koalisyonu, rejimin kaybettiği toprakların büyük bir bölümünü geri almak için harekete geçti. 
Özellikle son bir yılda Fetih Ordusu adı altında birleşen muhalifler, Suriye’nin kuzeyinde büyük başarımlar elde etmiş, Esed’i adeta kıyıya sıkıştırmıştı. 

IRAK ASKERLERİ DE VAR

‘’Komutan ve askerlerden oluşan yüzlerce İran askeri silahlarıyla birlikte Suriye’ye girdi. Muhaliflerden toprakları almak için operasyon başlattılar’’ diyen muhaliflere yakın bir kaynak, İran askerleri arasında Irak askerlerinin de bulunduğunu ifade eti.

İran geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Moskova’nın hava operasyonlarını sonuna kadar desteklediklerini açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham ‘’İran Cumhuriyeti, Suriye’deki terör noktalarının vurulması ve krizin çözülmesi için Rusya’nın başlattığı operasyonu destekliyoruz’’ demişti.

Kaynak : Haber7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı