Rusya NATO'nun "Kaza gibi görünmüyor" iddialarına yanıt verdi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hafta sonu iki Rus uçağının Türk hava sahasını 'yanlışlıkla' ihlal ettiği savunmasının inandırıcı olmadığını ifade etmesinin ardından konu hakkında Rusya'dan da son dakika açıklaması geldi.

Gündem 07.10.2015, 02:36 07.10.2015, 02:37
Rusya NATO'nun "Kaza gibi görünmüyor" iddialarına yanıt verdi!

 NATO Genel Sekreteri Jens , hafta sonu iki Rus uçağının Türk hava sahasını 'yanlışlıkla' ihlal ettiği savunmasının inandırıcı olmadığını ifade etmesinin ardından konu hakkında Rusya'dan da son dakika açıklaması geldi.RUSYA'DAN JET YANIT

Rusya'nın NATO Elçisi Aleksander Gruşko konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Türk hava sahasında gerçekleşen olay, NATO tarafından Batı dünyasında, Rus hava kuvvetlerinin Suriye'deki harekatının hedeflerini çarpıtmak için düzenlenen enformasyon operasyonunun bir parçası olarak kullanıyor" dedi.


Bu tür olaylara ikili veya askeri temaslar üzerinden açıklık getirildiğinin altını çizen Gruşko, açıklamalarına şöyle devam etti:


"Bu bilinen bir uygulamadır. Rusya'nın açıklamalarının görmezden gelinmesi NATO'nun toplanmasını başlatanların gerçek niyetlerini ortaya çıkarıyor. Ayrıca, Rusya'nın havadan atışlarının IŞİD'i hedef almadığı ve operasyonlar sonucunda vatandaşların hayatını kaybettiği haberleri de bunun bir başka kanıtıdır."


NATO'DAN NE AÇIKLAMA YAPILMIŞTI?
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hafta sonu iki Rus uçağının Türk hava sahasını 'yanlışlıkla' ihlal ettiği savunmasının inandırıcı olmadığını söyledi.


Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Jens Stoltenberg, "Bize göre bu bir kaza değil. Bu, hava sahasının ciddi şekilde ihlalidir. Hafta sonu iki kez ihlal oldu. Bu da kaza olmadığını gösteriyor. Bu yüzden çok ciddiye alıyoruz. Başka bir ülkenin hava sahasının ihlal edilmesi zaten kabul edilemez. Ayrıca bu olaylar tehlikeli şeylere de sebep olabilir. Bir daha tekrarlanmaması önemli ve bu yüzde açık bir mesaj verdik." dedi.


Stoltenberg, hava sahası ihlalinin birkaç saniyeden | | | | fazla süreyle gerçekleşmiş olmasının da bunun yanlışlıkla yapılmadığının göstergesi olduğunu dile getirdi.


Konuyla ilgili Rusya'da izahat istediklerini fakat gerçek bir açıklama gelmediğini ifade eden Stoltenberg, NATO'nun askeri yetkililerinin Rusya ile doğrudan temasa geçmesinin gündemde olduğuna değindi.


NATO savunma bakanları
Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51