Putin'in danışmanı 3 maddeyi açıkladı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in danışmanı Sergey Markov, Türkiye ile Rusya arasındaki tansiyonu düşürecek 3 maddeyi açıkladı.

Gündem 30.11.2015, 06:07 30.11.2015, 06:07
Putin'in danışmanı 3 maddeyi açıkladı
 Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in en yakınındaki danışmanlardan olan ve 'Putin'in Vekilleri' adlı gruba mensup olan Sergey Markov, Türkiye ile Rusya arasında patlak veren uçak krizi sonrasında gerginleşen iki ülke ilişkilerini, Rusya'nın açısından değerlendirdi. 

Markov, Doğan Haber Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı: 

Çok yakın bir zamana kadar, Rusya'da devlet yöneticileri ve iktidara yakın olan yayın organları, Türkiye hakkında ve Türkiye'yi yönetenler hakkında hiç bir olumsuz değerlendirmede bulunmazdı. Fakat uçak krizinden sonra, Rus basınının ve Rusya'yı yönetenlerin söylemlerinin tamamen değiştiğini görüyoruz. Putin, Erdoğan'ı, Türkiye'ye İslami düzen getirmeye çalışmakla suçladı. Bu biraz çelişkili değil mi? 

Sergey Markov -Uçak krizinden sonra, pek çok şey, yüzseksen derece değişti. Bu olaya kadar biz Türkiye'yi dost ülke olarak görüyorduk. Fakat savaş uçağımız düşürülüyor ve pilotumuz öldürülüyorsa, biz bunu dostça değil, düşmanca bir tavır olarak görürüz. Türkiye'yi yönetenlerin pek çok hatasının olduğunu biz daha önceden de görüyorduk, fakat Türkiye'yle çok yakın ilişkilerimiz olduğu için, bunları açıkça dile getirmiyorduk. Artık bu ortam ortadan kalktığı için, bunları açıkça konuşmamıza bir engel yok. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Markov, Rusya'yla Türkiye arasındaki krizin savaşa dönüşmeyeceğini söyledi. Ama diğer taraftan, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye'ye yönelik yaptırımların hazırlanması talimatını verdi ve Lavrov, 1 Ocak'tan itibaren vizesiz rejimin askıya alınacağını açıkladı. Sizce bu kriz nereye varır? 

Sergey Markov - Türkiye'yle Rusya arasında bir sıcak savaşın olması, kimsenin istemeyeceği bir durum. Diğer taraftan, tehlikeli bir ortam söz konusu. Zira Suriye'de hem Türkiye, hem de Rusya varlık gösteriyor. Ayrıca, Türkiye'de bazı kişiler, Azerbaycan'ı, Dağlık Karabağ'a askeri müdahalede bulunmaya teşvik ediyor. Oysa, bir Azeri-Ermeni savaşının çıkması halinde, Rusya, Ermenistan'la yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde, buraya müdahale etmek zorunda kalır. Bu tehlikeler karşısında son derece sağduyulu olmak gerekiyor. Sıcak savaş olasılığını bir tarafa bıraktığımızda, geriye, ekonomik ve diplomatik savaş ihtimalleri kalıyor. Rusya'yla Türkiye arasında ekonomik savaşın patlak vermesi de, iki ülkenin ekonomisine büyük zarar verir. O nedenle, bunlardan da kaçınmak gerekiyor. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bu konuda bir uzlaşma formülü önerdi.

Buna göre Rusya'nın Türkiye'den başlıca üç talebi var:

1- Uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğünün kabul edilmesi. Nitekim uçağın pilotları uçak hemen vurulduktan sonra paraşütle atladılar ve Suriye topraklarına iniş yaptılar. Bu bile uçağın Suriye'deyken düşürüldüğünü ispatlamaya yeter.

2- Türkiye'nin bu olaydan ötürü özür dilemesi.

3- Sorumluların cezalandırılması. Bu üç madde, tansiyonu düşürür. 


Peki, diyelim ki Türkiye Rusya'nın bu üç isteğini yerine getirdi. Bu maddeler gerçekleşirse, Türk-Rus ilişkilerinde eskiye dönüş gerçekleşir mi? 

Sergey Markov- Hayır. Bu üç madde, sadece Rusya ile Türkiye arasında ekonomik ve dipolomatik savaşın başlamaması için gerekli olan hususlar. Bunlar sağlanırsa, ekonomik ve diplomatik savaştan kaçınılmış olur. Diğer taraftan, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler bir daha asla eski haline dönemez.

Kaynak : DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı