PKK’ya halk desteği yok, başaramayacaklar

Dünyaca ünlü terör uzmanı, Sam Bennett, PKK’nın son dönemde gerçekleştirdiği hain eylemleri, değişen taktiğini değerlendirdi.

Gündem 02.10.2015, 11:19 02.10.2015, 11:21
PKK’ya halk desteği yok, başaramayacaklar

 Dünyaca ünlü terör uzmanı, ABD Ordusu Özel Operasyonlar Dairesi'nin eski komutanlarından ve global terörizm uzmanlarından Sam Bennett, PKK'nın 'Toplu Savaş' taktiğine geçtiğini ancak bunun için en önemli unsur olan halkdesteğinden yoksun olduğunu ifade eden Bennett'e göre örgütün başarıya ulaşma şansı yok.

"HALK DESTEĞİ YOK BAŞARIYA ULAŞAMAYACAKLAR"

"PKK'nın taktikleri ile arka planı arasında büyük bir zıtlık var. PKK'nın şu anki mücadele taktiği olarak tüm halkın ve tüm kaynaklarının savaş için kullanıldığı, saldırının bir cephede yani sadece kırsalda değil, şehirde, döşenen bombalarla yollarda, doğrudan karşı tarafın güvenlik karargahları ve tesislerinde gerçekleştirilen ve hedef ayrımı gözetilmeden gerçekleştirilen bir savaş. Bu türden bir savaşta silah bırakma genellikle söz konusu olmaz ve genelde 'sonuna kadar gitme' mantığıyla hareket edilir. Maalesef bu türden bir çatışma taktiği içerisinde şehir merkezlerinde, ekonomik merkezlerde ve turistik bölgelerde gerçekleştirilen eylemler de olabilir. Peki, böyle bir çatışmaya nasıl cevap verilir. Bu çatışmanın doğduğu her kaynağa saldırarak… Yani savunmada kalıp koruyucu tedbirler almak karşı tarafın işine yarar. Örgütün buradaki zıtlığı ise gördüğüm kadarıyla halk desteğini yoğun olarak alamaması, dolayısıyla başarıya ulaşma şansları yok."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı