Hükümet güvenoyu aldı

64. hükümet 315 oyla güvenoyu aldı

Gündem 01.12.2015, 05:42 01.12.2015, 05:42
Hükümet güvenoyu aldı
 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. hükümet, TBMM'de güvenoyu aldı.

Oylamanın ardından Başbakan Davutoğlu,teşekkür konuşması yaptı.

"Aldığımız oy 49.5'tur ama şu andan itibaren tüm milletimizin hükümetiyiz. Muhalefetin meclis'te temsili iktidarın temsili kadar önemli bir haktır. Muhalefetimizin temsil anlamında hakkına saygı göstereceğiz. Eleştiri en doğal hakkınızdır. En aykırı görüşlere dahi tahammülle yaklaşalım.

DAVUTOĞLU'NDAN İKİ RİCA
İki ricam olacak;
 uslüp açısından nezaketi en üst seviyede tutalım. İkinci ricam empati yapalım. Önce biz empati yapacağız. Getireceğimiz yasa teklifinde muhalefet olsaydık ne yapardık diye düşünerek ona göre tavır alacağız. Sizden ricam siz iktidarda olsaydınız en kritik durumlarda nasıl tavır alırdık diye düşünerek ona göre hareket ediniz. Eleştirmeden önce bir an karar makamında olduğunuzu düşünün."

"Herkesin hükümetiyiz. Hiçbir zaman, hiçbir kesimi ihmal etmeyeceğiz. Herkesi dinleyeceğiz."

Parti genel başkanlarıyla gerçekten güzel bir başlangıç yaptık. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştüm. Diğer partilerin eş başkanları burada olsaydı onlarla da görüşecektim. Bu çatı altında kimseyi dışlamadık dışlamayacağız. 

"Bu görüşmede kendilerin çok yapıcı bir şekilde bir teklifte bulunarak; Türkiye'nin kaybedecek vakti yok, hep beraber gelin, geçici bütçe yerine esas bütçe üzerine yoğunlaşalım. Esas bütçeyi doğrudan çıkararak zaman kazanalım. Çünkü dün Türkiye-AB Zirvesi'nde de görüldüğü gibi önümüzde kat edilecek çok yol var. Çok ciddi yasama faaliyetine ve reforma ihtiyacımız var. Zaten 7 Haziran'dan bu yana bütün iyi niyetli çabalarımıza rağmen hükümet kuramamış olmanın sonucunda neredeyse yılın yarısını iki seçimle geçirmek zorunda kaldık."

ESAS BÜTÇE ÖNERİSİ
Geçici bütçe yerine 2016 yılı bütçesinin çıkarılmasını millet adına talep ettiklerini belirten Davutoğlu, bunun pazarlık konusu yapılması ve vakit kaybedilmesi halinde tüm Türkiye'nin kaybedeceğini söyledi.

Davutoğlu, Genel Başkanları ilk fırsatta ziyaret etmek için talepte bulunacağını ve gelecek dönemin temel konularını da içine alan bir görüşme yapmayı istediğini söyledi. Davutoğlu, "Bu görüşme gerçekleşirse Türkiye'nin önündeki en temel sorunlar da dahil olmak üzere hemen atacağımız adımlar ve ileride gerçekleştireceğimiz orta ve uzun vadeli reformlarla ilgili bizzat kendilerine doğrudan bilgi aktaracağım ve destek talep edeceğim" dedi.

DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞI
Eleştirmeden bir an sizin karar aşamasında olduğunuzu düşünün ve hava sahasına ilişkin yaptıklarımızı öyle eleştirin. Bu milletin onuru söz konusu olduğunda öyle düşünülmeli.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51