Çözüm sürecinin paydaşları artacak

“Süreç, tek boyutlu değil. Bütün siyasi partiler ve STK'larla görüşmelerimiz artarak devam edecek. Pozitif momentum yakalandı, umarız bu hava sürer.”

Gündem 24.12.2014, 09:53 24.12.2014, 09:55
Çözüm sürecinin paydaşları artacak
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya yolunda uçakta medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, 14 Aralık operasyonundan çözüm sürecine, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 4 bakanla ilgili karar gününü ertelemesine kadar çeşitli konularda önemli mesajlar verdi. İşte başlıklarla o mesajlar...

FORMAT DEĞİŞİYOR:

(Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Hüdapar ve Hakpar ziyareti) Önümüzdeki dönemde çözüm sürecinin paydaşlarını genişletmeyi düşünüyoruz. Süreç, tek taraflı, tek boyutlu değildir. Sayın Arınç'a bu görüşmeleri yapması talimatını ben verdim. Ama heyetlerarası görüşmelere geçilmiyor, öyle bir şey yok. Bundan sonra bölgenin bütün siyasi partileri ve STK'larla görüşmelerimiz artarak devam edecek. Pozitif bir hava var. Umarız bu hava sürsün. Mesela yöntem konusunda basın üzerinden konuşulmaması ve spekülasyon yapılmaması sürecin önemli bir işaretidir. Format değişiyor fakat kamu düzeninden taviz verilmesi söz konusu değil. Yasal sınırlar dışına çıkıldığı an tedbir alınır. Önemli olan pozitif momentumun yeniden yakalanması. Şu anda böyle bir momentum var. Nelerin yapılıp yapılamayacağını zamanla göreceğiz.

TARİH VERMEK İSTEMEM:

Silah bırakma gibi tarih ve sürecin alacağı aşamalar konusunda teenniyle davranmaya özen gösterdim. Şimdi de bir tarih vermek istemem. Gönül ister ki buna en kısa zamanda ulaşalım. Erken beklenti oluşturmak ve beklenti çıtasını yükseltmek yerine bir an önce netice almak ve bunu günlük hayatta somut bir şekilde göstermek önemli.

YEREL YÖNETİMLER GÜÇLENDİRİLEBİLİR:

(Yerel Yönetimler Özeklik Şartı'ndaki çekincenin kaldırılması) Aslında yerel yönetimlerle ilgili 2004'te ben de Başdanışmanken reform bağlamında çok geniş bir çalışma yapmıştık. Yani bunlar bize dışarıdan empoze edilen şeyler değil. AK Parti'nin zaten benimsediği ilkeler var. Avrupa Birliği Özerklik Şartı'nın muhtevasına bakıldığında zaten onlardan önemli bir kısmının yerine getirildiğini de görürsünüz. Büyükşehir Yasası başlı başına bu konuya yeni boyutlar getirdi. Oturur her şeyi konuşuruz. Ama hep vurguladığım gibi bunun ülke birliği bütünlüğü ve üniter devlet ilkesi kapsamında ilerlemesi önemli. Herhangi bir siyasal farklılığı kaşımaya yol açacak bir tavır düşünülemez. Eşit vatandaşlık ilkesi zedelendiğinde ve farklı yapılarda farklı vatandaşlık kimlikleri öne çıktığında nelerin olabileceğini etraftan görüyoruz
.
HDP'DEN GÜZEL İŞARETLER: (HDP'lilerden gelen özerklik açıklamaları) Kavramların sembolik anlamları üzerine yoğunlaşmamak, somut olarak ne yapılması gerektiği hususunda ve bir bölgeyi değil Türkiye'nin bütününü düşünerek politika geliştirmek gerekiyor. Son dönemde HDP'den gelen açıklamalar da Türkiye'nin bütününe dönük politika geliştirecekleri işaretleri taşıyor. Bunlar güzel işaretler. Keşke Türkiye'nin bütünü ile ilgili söylem geliştirilse ve bu söylem etrafında konuşulsa.

YOLSUZLUĞA TAHAMMÜL ETMEYİZ: (Yolsuzluk yapan kardeşimiz da olsa kolunu koparırız sözleri) Başka anlamlar çıkarılmamalı. Yine söylüyorum, benim bilgim dahilinde ve elimde veriler olduğum zaman kim olursa olsun yolsuzluğa tahammül etmeyiz. Bu benim için geçerli olduğu kadar Cumhurbaşkanımız için de geçerlidir. Meclis Soruşturma Komisyonu 4 bakanla ilgili kararı erteledi. Komisyona hiçbir zaman müdahale etmedik etmem de. Bırakalım komisyon çalışmasını sürdürsün. Ne kimseyi ne peşinen suçlu ilan ederiz, ne peşinen masum. Komisyona zaten o görev verilmiş. O sözleri kongrede zikretmem komisyonla alakalı değildi.


Türkiye'den Üsküp'e 3 anlamlı hediye
Başbakan olduktan sonra Balkanlar'da ilk ziyaretini Makedonya'ya yapan Ahmet Davutoğlu, mevkidaşı Nikola Gruevski ile görüştü. İki lider ortak basın toplantısında yakın ilişkilere dikkati çekti. Davutoğlu, “Sayın Gruevski'nin; Osmanlıca arşive ulaşım anlamında eğitim verilmesi ve bu arşivlerin Makedonyalı bilim adamları tarafından kullanılması konusundaki fikrine olumlu yaklaşıyoruz. Ne tür desteğe ihtiyaç varsa bunu vermeye hazırız. Geçen sene dış ticaretimiz 400 milyon dolar civarındaydı. Bu sene ilk 10 ayda 375 milyon doları geçtik. Ticaret hacminin daha da geliştirilmesi şart” dedi. Gruevski de, Türk iş adamlarına hem ülkesinde hem üçüncü pazarlarda Makedonyalı iş adamları ile birlikte iş yapma çağrısında bulundu. Başbakan, ardından Üsküp'teki Türk Çarşısı'nı gezerek soydaşlarla buluştu. Türklerden yakınlarına da selam iletmelerini isteyen Davutoğlu, “Üsküplü Ahmet geldi deyin öyle Konyalı değil. Sizin ayağınıza bir diken batsa bizim yüreğimize hançer saplanır. Buradaki ecdat yadigarı mescitten bir tek çakıl taşı düşse bizim dünyamızda büyük deprem olur. Onu bilin” diye konuştu.

NURİ ELİBOL-TÜRKİYE GAZETESİ
Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31