Bu hizmet alkışlanır !

Kütahya Tavşanlı'da köylerdeki diyaliz hastaları, kar yolları kapatmadan kentteki kurum misafirhanelerine tahliye edildi.

Gündem 06.01.2015, 18:31 06.01.2015, 18:32
Bu hizmet alkışlanır !

 Tavşanlı ilçesine bağlı köylerdeki diyaliz tedavisi gören hastalar, kar yağışı nedeniyle köy yollarının ulaşıma kapanma olasılığı nedeniyle kentteki kurum misafirhanelerine yerleştirildi. İlçede geçen hafta kar yağışı nedeniyle yolları kapanan köylerdeki diyaliz tedavisi gören hastaların sıkıntı yaşaması ve meteorolojiden gelen yeni "kar yağışı" uyarısı üzerine, hastalar kent merkezine taşındı.

Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi ekipleri, çevre köylerde yaşayan 18 diyaliz hastasını, kurumların misafirhanelerine yerleştirdi.

İlçe Kaymakamı Numan Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen hafta yoğun kar yağışı nedeniyle yolların ulaşıma kapandığını ve bu yüzden de köyde yaşayan diyaliz hastalarına ulaşımın sağlanamadığını söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yeni "kar yağışı" uyarısı geldiğini belirten Hatipoğlu, "Bu köylerde kalan diyaliz hastalarımızı, Kaymakamlık, İlçe Orman İşletme Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü araçlarıyla getirmeye çalıştık. Özellikle ulaşamadığımız bazı köylere İlçe Orman İşletmesi ekiplerinin özel çabalarıyla ulaştık. Bunları yaparken zorlandık ve ulaşamadıklarımız oldu. Biz de kar yağışı uyarısından sonra hastalarımızı köylerden alıp, kentimizde bulunan bazı kurumların misafirhanelerinde konaklatacağız" diye konuştu.

Hastanenin başhekimi Ünal Ünalan ise hastanenin diyaliz merkezinde 38 diyaliz hastasının tedavi gördüğünü kaydetti. Bunlardan 18'inin çevre köylerde yaşadığı bilgisini veren Ünalan, şöyle konuştu:

"Bu hastaların diyaliz hizmetini almaları için her gün bu hastaları buraya taşıyoruz. Buraya Domaniç'e bağlı köylerden bile gelen hastalarımız mevcut. Son 30 yılda burada böyle kar yağmayınca doğal olarak bu servis imkanını sağlayamadık. Biz de iki gün gün ara ile bu hastalarımızı taşıdık. Bu hastalarımız normal şartlarda servisle gelip, diyaliz hizmetini alıp köye dönüyorlar. Tekrar 2 veya 3 gün sonra bu hizmeti alacaklar. Yolların kapanması durumunda ne zaman açılacağı belli olmadığı için biz bu hastalarımızı hastanemizde misafir ettik. Bunların aynı zamanda başka hastalıkları var. Kimisi şeker hastası, kimisi kalp hastasıdır. Bu şekilde böyle bir hizmet başlattık. Dolayısıyla hastalarımız mutlu oldu, biz mutlu olduk."

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31