Bedelli Askerlik gelirinin nereye gideceği tartışma konusu oldu...

Bedelli askerliğin çıkacağının kesinleşmesinin ardından gelirinin ne kadar olacağı ve nerelere harcanacağı yönündeki gelişmeler tartışmaya açıldı. TSK, MİT ve Polis gelirden ne kadar pay alacak?

Gündem 02.01.2015, 16:33 02.01.2015, 16:35
Bedelli Askerlik gelirinin nereye gideceği tartışma konusu oldu...

 Bedelli askerliğin çıkacağının kesinleşmesinin ardından gelirinin ne kadar olacağı ve nerelere harcanacağı yönündeki gelişmeler tartışmaya açıldı. TSK, MİT ve Polis gelirden ne kadar pay alacak? Bedelli askerlikten gelmesi beklenen 11.5 milyar TL’nin aktarılacağı Savunma Fonu’ndan aslan payının MİT’e gidiyor olması TSK’yı rahatsız etti. Askeri kaynaklar, "Fon, 2012'de çıkarılan kanunla MİT ve Emniyet'in de kullanımına açıldı. Son dönemde ise özellikle MİT için kullanılıyor" uyarısında bulun
Yaşı tutan yaklaşık 640 bin asker adayının hepsinin bedelli askerlikten faydalanması halinde 11.5 milyar gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bedelli askerlikten elde edilecek gelirin sadece Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na (SSDF) aktarılacağını açıkladı. Gözler askerin ihtiyaçları için kullanılması gereken bu bütçeye çevrildi.

KAYNAK MİT’E AÇILDI

TSK'nın modernizasyon ihtiyaçları için ayrılan fonun, farklı amaçlar için kullanılmaya başlanması askerde rahatsızlık meydana getirdi. Daha önce Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Kanunu'nda yapılan değişiklikle Destekleme Fonu, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de kullanımına açıldı. MİT ile Emniyet'in istihbarat ve güvenlikle ilgili yapacağı bazı alımlar artık bu fondan karşılanmaya başlandı. 1,5 milyar dolar bulunan fona tahakkuk eden yaklaşık 4,5 milyar doların ise Hazine'nin kasasında olduğu ve daha sonra kullanılmak üzere tutulduğu öğrenildi.

Fondaki paranın önemli bir bölümü artık MİT için harcanıyor. Fona devredilecek paradan aslan payını yine MİT'in alabileceği konuşuluyor.

Kanun ilk çıktığında MİT yetkilileri, SSM'ye ihtiyaçlarını bildiriyor ve bu gereksinimler fondan karşılanıyordu. Fakat Bakanlar Kurulu'nda çıkarılan bir kararla SSM devre dışı bırakıldı. Böylece SSM, MİT'in ne satın aldığını bilmeden sadece fondan ödeme yapmaya başladı. Bu da denetim sorunlarını beraberinde getirirken TSK'nın tepkisini çekti.

TSK’dan itiraz var

Fonun kullanımına hem Savunma bürokratları hem de TSK itiraz etti. Askeri projeler için ayrılan bu fonun hatırı sayılır bir kısmının MİT'e kullandırılması tepki çekti. Askeri kaynaklar, "Fon, TSK'nın modernizasyon projeleri için kullanılıyordu. 2012'de çıkarılan kanunla MİT ve Emniyet'in de kullanımına açıldı. Son dönemde ise özellikle MİT için kullanılıyor" değerlendirmesinde bulundu. Askerin itirazlarını Başbakan’a ileteceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31