Bayırbucak Türkmenleri de vuruldu

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarında Suriyeli Türkmenlerin de vurulduğu ortaya çıktı.

Gündem 02.10.2015, 11:30 02.10.2015, 11:54
Bayırbucak Türkmenleri de vurulduSuriye’de önceki gün Hama, Humus ve Lazkiye vilayetlerinde 20 hedefi vuran Rus savaş uçakları dün operasyonu Türkiye’ye komşu İdlib ve Cisr el Şuğur’a genişletti. IŞİD’in yanı sıra ABD ve Körfez destekli gruplar da hedefte yer alırken Bayırbucak Türkmenlerinin de vurulduğu anlaşıldı.

Suriye Türkmen Meclisi BaşkanıAbdurrahman MustafaRusya’nın önceki gece geç saatlerde düzenlediği hava operasyonlarında Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı Türkmendağı’nın da hedef olduğunu söyledi.

9 BİNDEN FAZLA TÜRKMEN

Abdurrahman Mustafa, Rusya’nın hava operasyonlarında IŞİD’ten daha çok Türkiye’nin destek verdiği ÖSO unsurlarını vurduğu iddialarının doğru olduğunu belirtti. Mustafa şöyle devam etti:

“Rusya’nın vurduğu Hama’nın güney, Humus’un kuzey kırsalındaki Telbise, Kanto ve Zefare’de 9 binden fazla Türkmen yaşıyor. IŞİD’den kaçıp buraya yerleştiler. Bölgede ÖSO’nun hakimiyeti var, IŞİD yok. Buralarda da çok ölü olduğu söyleniyor. Bölgedeki Türkmenlerin buraları terkedipLübnan’a gitme planları yaptığını öğrendik. Türkmenleri nasıl kurtaracağız, şimdi bunu düşünüyoruz.” 

TÜRKİYE SINIRINDA SİVİLLERİ VURDU

Suriyeli muhalifler ise Rusya’nın DAEŞ’i değil Özgür Suriye Ordusu’nu vurduğunu iddia etti. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halit Hoca, “Rusya DAEŞ’le savaşmak değil, Beşar Esad’ın ömrünü uzatmak istiyor” diyerek hava saldırılarında aralarında çocukların da olduğu 36 sivilin öldüğünü belirtti. Halit Hoca, bombalanan bölgelerin muhalif grupların IŞİD’i 1 yıl önce yenilgiye uğrattığı bölgeler olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51