Başbakan Davutoğlu canlı yayında konuştu

Gündem 24.10.2015, 01:21 24.10.2015, 01:22
Başbakan Davutoğlu canlı yayında konuştu
 

 , HaberTürk ile Show TV ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı

'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

EŞ ÇAĞRISINI YANLIŞ YERE ÇEKİYORLAR

Gençler için önemli katkılarda bulunacağız. Destekler veriyoruz. İş ve aş olunca da eş kalıyor geriye. İnsandan kopanlar bu eş çağrısını yanlış yere çekmişler.


BEYAZ TOROS TARTIŞMALARI

Biz bir tek toz biliriz o da memleketimizin tozu toprağıdır. Sayın Bahçeli'nin tozla ilgisi nedir onu da bilemeyiz. Biz faili meçhulleri bitirdi. Bizim Van'da söylediğimiz çok açık. Bu beyaz Toros tartışmaları etrafında, bir kaşık suda fırtına kopar; bu kadar yüzsüzlük olur. O toz hikayesi nereden? Bu PKK ile derin yapılar arasındaki o ilişkiden geliyor. 90'lı yıllara dönmek isteyen PKK'dır.

BAHÇELİ İLE DEMİRTAŞ PASLAŞIYOR

JİTEM ile terör baronlarının varoluşsal bağı var.Bahçeli ile Demirtaş'ın nasıl paslaştığını gösteren güzel bir misal.

BAHÇELİ'NİN CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMASI 

Sayın Bahçeli, "hayır" diye diye üzerinde oluşan algıyı üstünden atmak istiyor. Sayın mızın herbirimizde olduğu gibi bende de ayrı bir yeri vardır. Kimse de üstümüzden atmak veya vesayet gibi bir şey söyleyemez. Cumhurbaşkanı'nın her her AK Partilinin gönlünde yeri ayrıdır. Cumhurbaşkanı siyasi tartışmaların üzerindedir. Sayın Bahçeli kendi partisine baksın.

5.PARTİ MHP İÇİNDEN ÇIKAR

Bahçeli, bizim çıkaracağımız milletvekilleri üzerinden 5. parti iddiası getiriyor. Ben bunu ciddiye almıyorum. 5. parti çıkarsa MHP'nin içindeki bölünmeden çıkan. Bahçeli dikkatleri dağıtmaya çalışıyor.

SANDIKTAN BAŞARI İLE ÇIKACAĞIZ

Üçüncü seçimin olmayacağını düşünüyorum. Başarıyla sandıktan çıkacağımızı düşünüyorum.

AYAK OYUNLARI BİZE SÖKMEZ

Cumhurbaşkanımız ile iletişim noktasında kimse ayak oyunlarına kalkışmasın bu bize sökmez. Cumhurbaşkanımız özgün düşüncelere sahip oluğumu bilir. Beni tanıyanlar bilir ki girdiğim işi yarım bırakmam.

DEMİRTAŞ GİTSİN BAŞKA...

Demirtaş sohbet sınavından bile geçemez. Ben onu biliyorum, onun arkasından senaryo yazanları biliyorum. Gitsin başka mahallede oynasın.

BAZILARI RAHATSIZ OLDU

Önemli olan tarihin akışını doğru anlamak. Arap Baharı, yaşandığında 'bu nereden çıktı' demedik. Eskiden Arap dünyası Türkiye'yi etkilerdi, şimdi Türkiye'deki demokrasinin Arap dünyasını etkilemesinden bazıları rahatsız oldu.

DIŞ POLİTİKA

Tarihi nehre benzetirsek biz içinde akıyoruz. 21 yükselen ülkesi Türkiye olacak. Türk halkı 2001'in borç dilenen ülkeyle mi karşı karşıya yoksa G20 dönem başkanı olan bir ülkeyle mi? Geldiğimizde 15 yıl içinde bu tez kendini ispat etti. Ben haddimi bilirim, tarihi ben şekillendirmiyorum. Önemli olan tarihin akışını doğru anlamak.

DAEŞ DÜŞMANIMIZDIR

Eleştirilere kızmıyorum, soğukkanlı karşılıyorum. Ben "yaramaz çocuklar" demedim aynı şeyi söylüyorum DEAŞ kötü bu ortamı kullandı. Aynı şeyi PKK için söylüyorum. PKK ne kadar nankör, hain ise DEAŞ da öyledir. Bir birimizin ne dediğini anlamaya çalışmazsak siyaset yapamayız. Yüzlerce kez söyledim, tekzrar söylüyorum, kulakxları duymuyor ama: DEAŞ Türkiye için tehdittir, İslam için tehdittir, bizim düşmanımızdır. Benden böyle bir şey çıkar mı? İnsanı isyan ettirecekler.

PARALEL YAPI TOPLUMU KARIŞTIRIYOR

Terör örgütleri hayatın normal seyrini değiştirmeye çalışırlar. Şanlıurfa'da bir miting yaptık Paralel yapıya ait olduğu bilinen Fuat Avni denilen şey "mitingde bomba patlayacak" dedi. Kayseri mitingi için de söyledi aynı hesap. PKK, DEAŞ, Paralel yapı tedirginlik doğurmak istiyor. 

HALKLA BULUŞACAĞIM

Onların iktidar olmak gibi bir kaygıları yok. Tek parti olmak veya olmamak arasında bir çizgideyiz. bu durumun farkındayız. Nihayet benim yüzde 44 ile 45 almam arasında çok fark var. Onlar için yok. Son ana kadar meydanlarda olacağım, halkla buluşacağım.

KILIÇDAROĞLU'YLA BİR DAHA NASIL KONUŞABİLİRİM?

İlk günden beri söyledim, çıkın açıklayın. Ağzımdan çıkan her sözden pişman değilim. Bir de devlet sırrıysa nasıl açıklarsınız. Ben koalisyon görüşmeleri yaptığımız zaman sayın Kılıçdaroğlu'na güveniyordum. Şimdi ben Kılıçdaroğlu'yla rahatça konuşabilir miyim? Çıksın açıklasın, Bahçeli de açıklasın. O üzülür, ben üzülmem. Eğer yanlarında bir dinleme kayıtları varsa çıkıp onu da dinletsinler. Birbirimize güvenemeyecek durumdayız. Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye söylüyorum eğer bir gün bana bir sır verirlerse, karşımda ayna varken kendime dahi söylemem.

OSLO SAFSATASI

Paralel Yapının algı operasyonlarının izlerini görüyorum. Mesela Oslo... Safsata... Yok böyle bir şey. Oslo'da anlatıldığı şekilde bir görüşme yok. Oslo'da görüşme yapılmadı demiyoruz, ama anlatıldığı şekilde görüşme yok. Silahların bırakılmasında gereğini yapmadılar.

CEMAAT HADDİNİ BİLECEK

Dini cemaatse, dini cemaatliğini bilecek. Ama yargıyı ben yöneteceğim, bürokraside kim Müsteşar olacak ben tanımlayacağım dedin mi adama sorarlar ki sorduk biz. Darbenin ta kendisidir bu."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı