Minik Seyran’ın ölümünden Kim Sorumlu ?

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde HES barajı kanalında boğulan 3 yaşındaki Seyran Sarıkaş toprağa verildi. Cenaze sonrası HES barajına yürüyen köylüler firmayı suçlarken, şirket yetkilileri ise tel örgülerin köylüler tarafından yıkıldığını...

Genel 22.01.2015, 16:01
Minik Seyran’ın ölümünden Kim Sorumlu ?
Adıyaman’ın Sincik ilçesinde HES barajı kanalında boğulan 3 yaşındaki Seyran Sarıkaş toprağa verildi. Cenaze sonrası HES barajına yürüyen köylüler firmayı suçlarken, şirket yetkilileri ise tel örgülerin köylüler tarafından yıkıldığını öne sürdü.
Sincik ilçesine bağlı Pınarbaşı köyü yanında, Kahta HES-1 barajının kanalına düşerek boğulan Seyran Sarıkaş’ın cenazesi, Pınarbaşı köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi. Minik Seyran’dan geriye cep telefonuyla çekilmiş görüntüleri kaldı. Seyran’ın ablası Özlem, kardeşinin tabutunun başına gelerek ağladı. Özlem Sarıkaş’ın ağıtları yürekleri dağladı. Özlem Sarıkaş, "O ölmedi, o yaşıyor daha, o ölmeyecek, o daha küçük, Seyran" diyerek feryat etti.
Cenazeden sonra tüm köylüler Kahta HES-1 kanalına yürüdüler. Köylüler, kanalın buradan geçmesine engel olmaya çalıştıklarını, ancak başaramadıklarını söylediler.
Seyran’ın amcası Abuzer Sarıkaşlı, devletin kendilerine sahip çıkmadığını öne sürerek, "Ben bu şirkete çok söyledim, buranın tel örgü ile kapatılmasını istedim ama kapatmadılar. 10 senedir sesimizi hiçbir yere duyuramadık. Sayın Valimizden ve Sayın Milletvekillerimizden rica ediyorum, gelip halimizi görsünler, bu kanalın üstünü ya kapatsınlar ya da bizi buradan başka yere göndersinler. Böyle devam ederse suyu keseceğiz, şirketin çalışmasına engel olacağız" dedi.
Baba Derviş Sarıkaşlı ise "Çocuğumu kaybettim, benim yüreğim yanıyor, başka yürekler yanmasın. Kanal tarlamın ortasından geçti, mecbur ben de buradan geçeceğim, çocuğum da geçecek. Değil çocuk, yetişkin birisi girse de burada boğulur gider. Tek ricam, kapatsınlar bu kanalı. Benim tarlam suluydu, susuz bıraktılar, çocuğumu da aldılar. Ya bu kanalı kapatsınlar ya da bizi buradan kaldırsınlar" dedi.
Pınarbaşı Köyü Muhtarı Ahmet Yücel, "Hiçbir önlem alınmamış, kanalın etrafı açık. Herhangi bir tel örgü yapılmamış. Eğer ilgili firma kanal etrafına tel örgü yapsaydı, bu çocuk kanala düşüp ölmezdi" dedi.
Şirket yetkilileri ise kanala tel örgü çektiklerini, ancak köylüler tarafından 3 defa yıkıldığını ve bu konuda gerekli tutanakların mevcut olduğunu dile getirdiler.
(İHA)
Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31