İznik'te 2 bin yıllık amfi tiyatro restore ettirilecek

BURSA’nın İznik İlçesi’nde bulunan ve Romalıların Marmara Bölgesi’ndeki en önemli eserlerinden biri olan 2 bin yıllık amfi tiyatronun Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edileceği bildirildi. Başkan Altepe, İznik’te...

Genel 14.03.2015, 11:34
İznik'te 2 bin yıllık amfi tiyatro restore ettirilecek
BURSA’nın İznik İlçesi’nde bulunan ve Romalıların Marmara Bölgesi’ndeki en önemli eserlerinden biri olan 2 bin yıllık amfi tiyatronun Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edileceği bildirildi.
Başkan Altepe, İznik’te Roma döneminde yapılan ve ilçenin en önemli tarihi kalıntıları arasında yer alan amfi tiyatro alanını ziyaret etti. Başkan Altepe’ye ziyaretinde İznik Belediye Başkanı Ak Parti’li Osman Sargın ile Kaymakam Hüseyin Karameşe de eşlik etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’te birçok medeniyete ait izlerin bulunduğunu ifade etti. Sadece Osmanlı ve İslam medeniyeti değil Hıristiyan dünyası için de önemli olan birçok tarihi değerin ilçe toprakları içerisinde yer aldığını kaydeden Başkan Altepe, onlardan birinin de 2 bin yıllık amfi Roma tiyatrosu olduğunu söyledi. Tiyatronun düz alana kurulan, Roma dönemine ait tek örnek olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Bu eser, 2 bin yıldır ayakta. Yaklaşık 50 yıldır, kazılarla buradaki tarihi zenginlik ortaya çıkartılmaya çalışılıyor. Fakat ödenek yetersizliği nedeniyle bir türlü istenilen ivme yakalanamadı. Şimdiden sonra Büyükşehir var. Gerekli protokollerimizi yaptık. İnşallah kısa zamanda amfi tiyatro üzerinde çalışmaları başlatacağız” diye konuştu.
Bursa’da restore edilmedik tarihi eser bırakmadıklarını, ayağa kaldırılan eserlerin yeniden işlevsellik kazandığını söyleyen Başkan Altepe, sıranın İznik’te olduğunu dile getirdi. Kültür Bakanlığı’yla amfi tiyatro üzerinde yaptıkları protokolün işleme alındığını, kısa bir süre sonra amfi tiyatroda kazı ve restorasyon çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından başlatılacağını belirten Başkan Altepe, “Burası, hem Bursa hem de İznik tarihi açısından çok önemli. Yıllardır konuşulan amfi tiyatro, inşallah bu dönemde tüm güzelliğiyle ortaya çıkacak. Turizmin nabzının attığı, sanatsal faaliyetlerin yapıldığı güzel bir merkez olacak” diye konuştu.
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise, temelleri Bitinya döneminde atılan tiyatronun Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yeniden ayağa kalkacağını belirtti. Sargın, gösterdiği hassasiyet nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe de, amfi tiyatronun 4 medeniyete merkez olmuş İznik’in en önemli tarihi değerleri arasında yer aldığını ifade etti. Marmara Bölgesi’nde Romalılara ait başka bir tiyatronun bulunmadığını anlatan Karameşe, “Bakanlıkla Büyükşehir arasında protokol yapıldı. Artık burası da sayın başkanımızın desteğiyle yeniden belirecek” diye konuştu.
ANTİK ROMA TİYATROSU
İznik’in güneybatısında, Saraybahçe veya Eski Saray denilen yerde bulunan antik Roma tiyatrosu Anadolu’da ayakta kalmış tiyatroların en önemlilerinden biri olarak biliniyor. Roma İmparatoru Traianus (97-117) zamanında eyalet valisi Pilinius Csecillius Secunds (62-113) tarafından yaptırılan tiyatro, Roma döneminden sonra 8’inci yüzyıl başlarında gelişen Arap ordularına karşı önlem olmak üzere Bizans İmparatoru Üçüncü Leon ile Dördüncü Constantinius tiyatronun kesme taşlarını söktürerek surları takviye ettikleri, Cavea’ya (oturma kademelerine) ait taşlar surlarda kullanıldığı biliniyor.
Doğu-batı yönünde 84, kuzey-güney yönünde de 63 metre genişliğindeki tiyatronun kuzeyindeki sahne binası son kazılarda ortaya çıkarıldı.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51