Diplomalı çobanlar iş başında

KÜTAHYA'nın Simav İlçesi'nde ilk kez açılan 'Sürü Yönetimi Elemanı' kursunu tamamlayan 4'ü kadın toplam 19 çoban, sertifikalarını aldı. Eğitimli çobanlar sürülerinin başına geçti. Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü,...

Genel 14.03.2015, 11:34
Diplomalı çobanlar iş başında
KÜTAHYA'nın Simav İlçesi'nde ilk kez açılan 'Sürü Yönetimi Elemanı' kursunu tamamlayan 4'ü kadın toplam 19 çoban, sertifikalarını aldı. Eğitimli çobanlar sürülerinin başına geçti.
Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İş Kur önderliğinde düzenlenen 'Sürü Yönetimi Elemanı' kursunda toplam 19 kişiye teorik ve uygulamalı 120 saat eğitim verildi. En az ilkokul mezunu olma şartının arandığı programın ardından sözlü ve uygulamalı sınavlarda başarı gösteren kursiyerlere, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 'Sürü Yönetim Elemanı' sertifikası verildi.
Simav'da ilk diplomalı çoban unvanına hak kazanan Musa Sarıbudak (19), "Çobanlık bizim aile mesleğimiz. 300'ü aşkın koyun sürümüz var. Önceleri bilinçsiz bir şekilde yaptığım çobanlığı şimdi bilinçli olarak yapıyorum. Kursta öğrendiklerimi, kasabamızdaki kursa katılmayan diğer çoban arkadaşlarıma da öğretiyorum. Babam da sürüyü gözü arkada kalmadan bana rahatça teslim ediyor" dedi. Ailesine ait 90 koyunluk sürünün başına geçtiğini söyleyen kursiyerlerden Nazmi Keskin (19) ise, ilk diplomalı çoban olmanın kendisine gurur verdiğini dile getirdi.
Kursa katılmadığı için pişmanlık yaşadığının altını çizen çoban Ali Vural (24), "Şimdi arkadaşlarım diplomalarıyla bize hava atıyorlar. Bilen ile bilmeyenin bir olmadığına tanık oldum. Yeniden kurs açılırsa ilk müracaatı ben yapacağım" diye konuştu.
Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sertifikalı bir kişiyi 10 ay istihdam etmiş ve en az 500 koyuna sahip çiftçilerin destekleneceğini açıkladı.

FOTOĞRAF

 

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51