Yeşil mücevher böceğinden esinlendiği tasarımla birinci oldu

     İSTANBUL, () İSTANBUL  Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB)’nin genç tasarımcıları keşfederek desteklemek amacıyla Ekonomi Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği 2013 DETAY Deri Tasarım Yarışması’nda...

Ekonomi 15.03.2015, 14:34
Yeşil mücevher böceğinden esinlendiği tasarımla birinci oldu

 

 

 İSTANBUL, () İSTANBUL  Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB)’nin genç tasarımcıları keşfederek desteklemek amacıyla Ekonomi Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği 2013 DETAY Deri Tasarım Yarışması’nda “deri konfeksiyon kategorisi” birincisi Yusuf Kalem, dünyanın tanıdığı genç modacılar arasına girmeyi başardı.
DETAY 2013 yarışmasında birinci olduktan sonra yurtdışında bir yıl boyunca tüm eğitim ve yaşam masrafları karşılanan Yusuf Kalem, Milano'da "İstitutoMarangoni'de" master yapıyor. Genç tasarımcı aldığı eğitimin de desteğiyle moda dünyasının en önemli yarışmalarından olan Uluslararası Moda& Kürk Tasarım Yarışması REMIX 2015’de tasarımıyla birinci oldu. Yusuf Kalem, Belçika’da bir sarayın tavanını süsleyen yeşil mücevher böceğinden esinlendiği, tilki ve vizon kullanılan kürk tasarımı ile jüriyi etkiledi.

Kürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği adına yarışmaya katılan Yusuf Kalem, yeşil mücevher böceğinden esinlenerek tasarladığı kürk kıyafet 60 yarışmacının tasarımlarını geride bıraktı. İtalya’nın Milano şehrinde 2003 yılından beri her yıl gerçekleştirilen yarışmada bu yıl Kürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği adına yarışmada yer alan Yelda Şebnem Eker de finale kalma başarısı gösterdi.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, Yusuf Kalem’in birinciliğinin Türk deri sektörü için çok değerli olduğunu ifade ederek, "Şimdi bu genç tasarımcımız Türkiye’nin gururu oldu. Deri sektörünün genç yıldız tasarımcılarının aynı yolda ilerleyeceklerine inanıyorum" dedi. Kürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Metin Arkan da “İlk defa katıldığımız bu yarışmadan birincilikle dönmek, sektörün geleceği adına gurur verici bir durumdur”diye konuştu.l

  Yusuf Kalem, “Avrupa'da olmamın en büyük sebebi de bu. DETAY 2103’deki birinciliğimin ardından İDMİB’in önderliğinde Türk deri sektörünün bana verdiği destek için çok teşekkür ediyorum. Onların eğitim desteği ile kısa sürede yol aldım. Milano'da uluslararası isim yapmış marka ve tasarımcılarla çalışma fırsatı buldum. Vizyonunu geliştiriyorum. Nisan ayı içinde İtalyan tasarım evi Salvatore Ferragamo ile çalışmaya başlayacağım. Önümüzdeki kış mevsiminde ilk profesyonel koleksiyonumu da çıkarmayı planlıyorum” dedi.

(FOTOĞRAF)
 

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51