YGS ilk kez köylerde yapıldı

Şırnak’ta güvenlik nedeniyle Cizre ilçesinde yapılamayan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ilk kez bazı köylerde de yapıldı.Bu sabah saat 10.00’da başlayan sınava Türkiye genelinde, 2 milyon 46 bin 583 aday başvurdu. Öğrenciler...

EĞİTİM 15.03.2015, 14:55
YGS ilk kez köylerde yapıldı
Şırnak’ta güvenlik nedeniyle Cizre ilçesinde yapılamayan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ilk kez bazı köylerde de yapıldı.
Bu sabah saat 10.00’da başlayan sınava Türkiye genelinde, 2 milyon 46 bin 583 aday başvurdu. Öğrenciler ve velilerin bazıları sınavı olumlu karşılarken, bazıları ise tepki gösterdi. Sınava katılan Metin Yumak, sınavının iyi geçtiğini söyledi. Yumak, "Köy güzel, havası güzel. Biraz kendimize geldik. Sınav iyi geçti. Bazı sorularda zorlandık” dedi.
Silopi’den gelen velilerden Mahmut Elçi, sınavın köyde yapılacağını duyunca önce tedirgin olduklarını söyledi. Elçi, “Başta duyunca çok tedirgin olduk. Neden merkez değil de, köy? Ama çok şükür, biz buraya geldik. Köyü gördük, kokuyu aldık. Ön yargımız kırıldı. Çok şükür güzel bir köy ama tabi ki ister istemez, bölgenin insanı olarak, şehir merkezinde olsaydı belki daha farklı olurdu” diye konuştu.
Sınava giren öğrencilerden Bilnaz Uğur, heyecanlı olduğunu söyledi. Uğur, “Sınavda heyecan vardı. Geçen yıla göre çok heyecanlıydım. Cizre’den geldim buraya. Elimizden geleni yaptık. Sonuçlara bağlı. Rahattı çok iyiydi. Zaten Cizre’den geldiğimiz için sıkıntılı oldu. Yerleşme falan sıkıntı oldu ama iyiydi. Bir ses gelmiyordu o yönden iyiydi. Cizre’de olmasını daha çok istiyordum. Heyecanlıyım şimdi bile konuşamıyorum” şeklinde konuştu.
Cizre’den gelen velilerden İdris Cabadak uygulamanın yanlış olduğunu söyledi. Cabadak, "Yanlış bir uygulama. Cizre’den kalkıp Şırnak’a gelmek, hem ulaşım sıkıntısı, ondan sonra buraları bilmememiz, öğrencileri sabahın erken saatlerinde buraya getirmek, yerleşim sıkıntısı olması. Yani çok büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Cizre öğrencilerine kesinlikle yanlış bir uygulama yapıldı. Son derece kınıyorum ben bu uygulamayı. Ulaşımı nasıl sağlayacaklar, her öğrencinin durumu var mıdır ki, Cizre’den kalkıp özel araba tutsun kendilerine. Böyle bir şey uygulanır mı? Bunu milli eğitim yetkilileri düşünmüyor mu? Sabah ben köyü bulur muyum, ulaşım sağlanır mı? Otobüs var mı? Dolmuş var mı? Böyle bir sıkıntı stres içine girmişlerdir. Benim öğrencim ben getirmeseydim sıkıntı olacaktı. Bir de kız öğrenci köye nasıl gelecek. Çok sıkıntılı” dedi.
(İHA)
Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:55
İkindi 15:59
Akşam 18:32
Yatsı 19:51