Makedonya sınırına mülteci akını sürüyor

Ortadoğu'dan gelen göçmenlerin Balkanlar üzerinden Avrupa'ya akını sürüyor. Aylan bebeğin sahildeki cansız bedenin fotoğraflarının yayınlanmasının ardından Avrupa ülkelerinin göçmenlere karşı daha olumlu yaklaşması, iltica etmek...

Dünya 08.09.2015, 11:17
Makedonya sınırına mülteci akını sürüyor
Ortadoğu'dan gelen göçmenlerin Balkanlar üzerinden Avrupa'ya akını sürüyor. Aylan bebeğin sahildeki cansız bedenin fotoğraflarının yayınlanmasının ardından Avrupa ülkelerinin göçmenlere karşı daha olumlu yaklaşması, iltica etmek isteyenleri Avrupa hayalini güçlendirdi. Cihan, mültecilerin Avrupa'ya karadan başlangıç noktası olan Yunanistan Makedonya sınırında son durumu görüntüledi.

Yunanistan-Makedonya sınırındaki göçmen dramı sürüyor. Suriye'de devam eden savaştan kaçan mülteciler, Avrupa'da daha iyi bir yaşam hayaliyle tehlikeli yolculuğu göze alıyor. Avrupa ülkelerinin daha fazla Suriyeli mülteci kabul edeceklerini açıklaması bu umudu canlı tutan bir gelişme oldu..Ancak sınırlardaki kayıt ve nakil işlemleri yavaş işliyor. Cihan Haber Ajansı, son günlerde yaşanan göçmen ve mülteci akınını Yunanistan-Makedonya sınırında görüntüledi.

Kaçak göçmenler Türkiye'den Yunan adalarına oradan da önce Atina ardından ise Selanik'e ulaşıyorlar. Ardından ise hedef, Selanik'ten yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Yunanistan'ın Kilkis ili İdomeni köyü. Burada kayıtları yapılan mülteciler, Evzon tren istasyonunu kullanarak Makedonya'nın Gevgeli kasabasına ulaşıyor. Yunanistan-Makedonya sınırından günde yaklaşık 3 bin göçmen ve mülteci geçiş yapıyor.

Göçmenlerin yolculuğu, Gevgeli'den otobüs ve trenlerle Sırbistan üzerinden devam ediyor. Hedef ise Macaristan yolunu izleyerek Avrupa'nın diğer ülkelerine ulaşmak. Özellikle de Avusturya üzerinden Almanya'ya.

İdomeni köyüne varıncaya kadar gece gündüz yürüyen mülteciler, sınır kapısında kayıtları yapıldıktan sonra bir engeli daha aşmış oluyor. Fakat Makedonya sınırındaki Gevgeli'de personel azlığı sebebiyle göçmenler günlerce beklemek zorunda kalıyor. Zorlu Avrupa yolculuğuna çıkanlar arasında çok sayıda çocuk ve kadın ile yaşlılar bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı