CIA Başkanı'na büyük şok!

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan'a ait bazı elektronik postaların bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildiği iddia edildi.

DIŞ HABERLER 19.10.2015, 23:11 19.10.2015, 23:12
CIA Başkanı'na büyük şok!
 New York Post gazetesi, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın  yazışmalarında kişisel e-posta adresini kullandığının ortaya çıkmasından sonra  CIA'in en üst yöneticisinin de şahsi hesabını iş için kullandığını yazdı. 
 
Gazeteye göre Brennan, işle ilgili hassas bazı belgeleri ve 10'dan  fazla CIA yetkilisine ait sosyal güvenlik numaraları ile kişisel bilgileri  internet servis sağlayıcısı AOL üzerindeki hesabında depoladı ve bu belgeler bir  lise öğrencisi tarafından ele geçirildi. Belgeler arasında terör zanlılarına  "sert sorgulama teknikleri" uygulanması konusunu da içeren bir hükümet mektubu  bulunduğu öne sürüldü. 
 
Filistin'e destek için 
 
New York Post muhabiriyle irtibata geçen adı açıklanmayan genç,  kendini "Müslüman olmayan Amerikalı bir lise öğrencisi" olarak tanımladı. Liseli  genç, kendisini harekete geçiren şeylerin "ABD'nin dış politikasına olan  karşıtlığı ve Filistin davasına destek vermek" olduğunu söyledi. 
 
İnternet korsanı, ayrıca İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson'a ait bir  kablolu yayın faturasının ekran görüntüsünü de paylaştı ve CIA Direktörünü  ağustos ayından beri telefonda "işlettiğini" iddia etti. Liseli genç, bu  aramaların birinde Brennan'a sosyal güvenlik numarasını söylediğini, CIA  Direktörü'nün "kısa bir süre sessiz kaldıktan sonra telefonu kapattığını"  savundu. 
 
Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da da iki hesaptan paylaşımlar yapan bu  kişinin "Filistin'e özgürlük" etiketini ve profil bilgilerinde "Kelime-i Tevhid"  kullanması dikkati çekti. 
 
Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Gizli Servis yetkilileri,  iddiaların araştırıldığını bildirdi. Bir yetkili, "Bunu CIA Direktörüne  yapabildiğine inanamıyorum" dedi. CIA'den yapılan açıklamada ise "Sosyal medyada  çıkan haberlerden haberdarız ve konuyu uygun makamlara ilettik" denildi. 
 
CNN televizyonuna konuşan bir yetkili de "gizli bir bilgiye ulaşılmış  gibi görünmüyor" diye konuştu. 
 
Twitter hesabında bu sözü alıntılayan internet korsanı, hemen  sonrasında bazı isimler, e-posta adresleri ve telefon numaralarını da içeren bir  liste paylaştı. 
 
İnternet korsanı, Twitter'daki hesabından ayrıca, "Bunu kişisel tatmin  için yapmıyoruz. Bunu Filistin'de her gün masum insanlar öldürüldüğü için  yapıyoruz" diye yazdı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı