Chp’li Vekillerden O Yazar Hakkında Suç Duyurusu

CHP Milletvekilleri, Aylin Nazlıaka ve Nur Serter "6 yaşındaki çocukla evlenilebilinir" dediği gerekçesiyle yazar Nurettin Yıldız hakkında Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu. CHP Milletvekilleri, Aylin Nazlıaka, Nur Serter ve çeşitli...

Asayiş 12.01.2015, 13:41
Chp’li Vekillerden O Yazar Hakkında Suç Duyurusu
CHP Milletvekilleri, Aylin Nazlıaka ve Nur Serter "6 yaşındaki çocukla evlenilebilinir" dediği gerekçesiyle yazar Nurettin Yıldız hakkında Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.
CHP Milletvekilleri, Aylin Nazlıaka, Nur Serter ve çeşitli sivil toplum kuruluşları "6 yaşındaki çocukla evlenilebilinir" dediği gerekçesiyle yazar Nurettin Yıldız hakkında Ankara Adliyesi’nde bireysel suç duyurusunda bulunuldu.
CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, adliye önünde yaptığı açıklamada son 4 yıl içerisinde resmi kayıtlara geçen çocuk gelin sayısı 181 bin olduğunu aktardı. Nazlıaka, “Bu rakamlara sadece resmi kayıtlara geçen çocuk gelinleri yansıtıyor. Gerçekte bunun çok daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. TÜİK verilerine göre, 2011 yılına göre 10 bin 874 çocuk gelin varken 2012’de bu rakam 12 bin 130’a yükselmiştir. Yine TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2013 yılında 1 milyon 283 bin 62 bebek doğdu. Bu bebeklerin 326’sı 14 ila 15 yaşlarındaki kız çocukları dünyaya getirirken, 15 ile 17 yaşları arasındaki kız çocukları 20 bin 374 doğum gerçekleşti” dedi.
Türkiye’de insan hakları ihlalinden en fazla zarar gören kesin kadınlar ve çocuklar olduğunu söyleyen Nazlıaka, “Bu dönemde muhafazakar otoriter girişimler ‘hamile kadınların sokakta dolaşması doğru değildir’ gibi cümlelerle üremektedir. Yine bu muhafazakar otoriter girişimlerin,’ kadınlar çalışmasın’, ‘kadın spikerler ekranda görünmesin’, ‘6 yaşında çocukla evlenilebilir’ gibi cümleler kuran Nurettin Yıldızlar’a ihtiyacı vardır. Çünkü bu kişiler sapkın zihniyetlerini dini kullanarak topluma dayatmaya çalışmaktadır” şeklinde konuştu.
Nurettin Yıldız hakkında bireysel suç duyurusunda bulunacaklarını aktaran Nazlıaka, şöyle devam etti:
“Sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle, vatandaşlarımızla birlikte hepimiz bireysel olarak Nurettin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Hazırlamış olduğumuz dilekçeleri savcıya sunacağız. Bu yapılan açıklamalar bizzat suç işlemeye tahrik yani TCK 214 ve kanunlara uymamaya tahrik TCK 217 ‘e yönelik olaraktır.”
CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ise başkanı olduğu vakıf başkanlığından alınması gerektiğini söyleyerek, “Nurettin Yıldız adı verilen şahsın ne yazık ki bir vakfın başkanıdır. Ben öncelikle bu vakfın o kişiyi başkanlıktan arz etmesini talep ediyorum. Bu kişinin yapmış olduğu açıklama açıkça çocuk tecavüzüne teşviktir. Bunun başka bir anlamı yoktur. 6 yaşındaki bir çocukla evlenemezsiniz. Ancak 6 yaşındaki çocuğa tecavüz edersiniz. O neden bu çok vahim bir açıklamadır. Sapkın zihniyetlere bu toplumun bütün ahlaklı insanlarının dur demesi ve çocuk örgütlerinin de bu konuda olaya sahip çıkmasını talep ediyorum” dedi.
Ankara Adliyesi önünde yapılan açıklamanın ardından milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu üyeleri avukat eşliğinde şikayet dilekçesini verdi.
(İHA)
Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31