Neşe Gündoğan Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği (anoc) Yönetim Kuruluna Seçildi

 İstanbul-

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, 203 ülkenin Milli Olimpiyat Komitelerini temsilen 1000'e yakın delegenin katılımıyla 7-8 Kasım tarihlerinde Tayland'ın Bangkok şehrinde yapılan Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOC) Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu'na seçildi. Gündoğan, bu kurula seçilen ilk Türk spor yöneticisi oldu.

Hayatını ulusal ve uluslararası alanda sporun gelişimine, kadınların, çocukların ve gençlerin spora katılımının artırılmasına adayan Neşe Gündoğan, ANOC Yönetim Kuruluna seçilmesiyle ile ilgili olarak "Bir Türk kadını olarak bu önemli kurula seçilmekten onur duyuyorum. Milli Olimpiyat Komiteleri ailesinin geleceği ve tüm dünyadaki sporculara ve yarının sporcularına en iyi imkanların nasıl sağlanacağı ve dünya sporuna yapabileceğimiz katkılar beni heyecanlandırıyor. ANOC yönetiminde Avrupa kıtasını temsil etmekten büyük bir gurur duyuyor ve yapacağımız çalışmalar için sabırsızlanıyorum" dedi.

TMOK Başkanı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener de konuyla ilgili olarak "TMOK ve Türk spor tarihinde ilk kez TMOK temsilcileri aynı anda dünya sporunu yöneten tüm üst organizasyonların yönetiminde yer almaktalar. Başkan yardımcılarımız, Hasan Arat'ın Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) ve Nihat Usta'nın İslami Dayanışma Oyunları Spor Federasyonu (ISSF) Yönetim Kurulu üyelikleri yanında şimdi de Neşe Gündoğan'ın ANOC Yönetim Kurulu üyeliği, TMOK ve Türkiye açısından gurur verici" diye konuştu.

NEŞE GÜNDOĞAN

İstanbul'da doğdu. 1977-1982 yılları arasında orta mesafe koşu dalında atletizm sporu yaptı ve Türk Atletizm Milli Takımı'nda yarıştı. 1984 yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi'nden mezun oldu. Mezuniyeti takiben ENKA Spor Kulübü'nde yedi yıl süre ile koşular dalında atletizm antrenörü olarak görevde bulundu. Bu süre içerisinde Marmara Üniversitesi (MÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda (BESYO) 'Egzersiz Fizyolojisi' dalında yüksek lisansını tamamladı. Tezini, orta mesafe koşucularının dayanıklılık kapasitesi üzerine hazırladı. MÜ BESYO'da atletizm dersleri verdi.

1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) giderek Philadelphia'da Temple Üniversitesi'nde 'Spor Yönetimi' dalında master ve doktora yaptı. Doktora tezini, ABD'deki basketbol takımlarının yönetim ve pazarlama stratejileri üzerine hazırladı. ABD'de bulunduğu süre içerisinde, 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi'nde (ACOG) Spor Yarışmaları Planlama Direktör Yardımcısı olarak görev yaptı. New York Maratonu ve Penn Relays gibi önemli spor organizasyonlarında görev almasının yanı sıra özellikle kadın ve çocuklara hizmet veren barınaklarda gönüllü çalışmalarda bulundu.

1997 yılında TMOK Spor Direktörü görevine getirildi. 2001 yılında TMOK Yönetim Kurulu'na seçilen ilk kadın üye ve 2003 yılında da TMOK'un ilk kadın genel sekreteri oldu. Bu görevini halen sürdürmektedir. 2000 Sidney, 2004 Atina, 2008 Beijing ve 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları ile 2006 Torino, 2010 Vancouver ve 2014 Sochi Kış Olimpiyat Oyunları'na katılan Türk kafilelerinde yönetici olarak yer aldı.

2013 yılında Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Yönetim Kurulu üyeliğine ve 2014 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Kadın ve Spor Komisyonu'na seçildi.

'Türklerde Kadın ve Spor' ve 'Olimpiyat Oyunları'nın Ülkeye ve Kente Katkıları' konularında yayınlanmış makaleleri bulunan Gündoğan, ayrıca Türkiye Atletizm Vakfı'nda çocuk ve gençlerin atletizme katılımının artırılması ve atletizmin geliştirilmesi amacıyla görev yapmaktadır.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×