Türk Doktorlardan Dünyayı Sarscak Yöntem

Türk doktorlar rahim bağırsak fıtığı rahatsızlığı bulunan üç hastaya anestezi vermeden ameliyat yöntemi uyguladı.

Sağlık 19.04.2015, 16:19 19.04.2015, 16:21 melek
Türk Doktorlardan Dünyayı Sarscak Yöntem

 Raziye Hatipoğlu (86), Durana Ünal (77) ile Hamide Yüksek (76), uterovajinal prolopsus (rahim bağırsak fıtığı) rahatsızlığı nedeniyle güç günler yaşadı.

Diğer bazı rahatsızlıkları nedeniyle anestezi verilmesi riskli görüldüğü için ameliyata alınmayan kadınlar, Beyhekim Devlet Hastanesine başvurdu. Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Op. Dr. Naim Ünsal ile Op. Dr. Berna Keskin, oldukça riskli olmasına karşın hastalarının hayati tehlikesini ortadan kaldırmak için anestezi vermeden ameliyat kararı aldı.

Kadınlar, başarılı geçen ameliyat sonrası rahim bağırsak fıtığından kurtuldu. Operasyonu gerçekleştiren doktorlara göre, dünyada ilk defa uygulanan metot tıp literatürüne girmeye namzet.

Kansere kadar giden menfi sonuçlar ortaya çıkabiliyorOp. Dr. Ünsal, kendilerine başvuran hastalarının rahim, yumurtalık, idrar torbası ve bağırsaklarının bacak arasından torba gibi dışarıya çıktığını gördüklerini söyledi.

Yıllarca süren bu vaziyet karşısında fıtığın kadınların bacaklarının arasında daimi sürtündüğü için oldukça rahatsız edici bir duruma yol açtığını dile getiren Ünsal, bilhassa bu cin vakalarda idrar, büyük abdest yapamama sıkıntılarının bulunduğunu ifade etti.

Rahatsızlığın böbrek yetmezliğine kadar gidebileceğini, sürtünmeye bağlı o bölgede kanserler gelişebileceğini vurgulayan Ünsal, "Hastalar günlük hayatlarını rahat sürdüremiyorlardı. Yaşlarından ötürü kalp, akciğer, böbrek hastalıkları bulunuyordu. Ayrıca Durana teyzede kan zehirlenmesi vardı. Anestezi doktoru, hastaları kesinlikle operasyona almıyordu. Ama hastaların muhakkak ameliyat olması gerekiyordu" diye konuştu.

Uluslararası kongrelerde yöntemi anlatacaklarÜnsal, rahatsızlıklarından ötürü kadınların bu durumdan psikolojik olarak da etkilendiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu cin vakalara dünyada ve Türkiye'de ender de olsa ameliyat yapılıyor. Biz dünyada öncelikle bu hastaları anestezi vermeden ameliyat yapma kararı aldık. Çünkü hastalar kesinlikle anestezi riskini kaldıramıyordu. Kadınlara anestezi vermeden o bölgeyi bir miktar uyuşturarak ameliyatı gerçekleştirdik. Hatta hastalarımızdan biri ameliyat olduğunu bile fark etmedi. 'Beni ne vakit ameliyata alacaksınız, ölürsem ameliyat yapmayın' dedi. Dünyada ilk defa uygulanan anestezisiz ameliyat yöntemini uluslararası kongrelere gönderdik ve buralardan kabul aldık. Uluslararası kongrelerde sunum yapacağız. Yöntemin dünyada ilk olmasının gururunu yaşıyoruz."

Bu cin vakalara anestezisiz müdahale edilebileceğini göstererek, bir akım başlattıklarına işaret eden Ünsal, "Anestezisiz bu tekniği kullandıkları vakit ABD'da, Afrika'da, Avrupa'da, Türkiye'de, dünyanın neresinde olursa olsun bizim adımız kullanılarak operasyonlar yapılacak" ifadelerini kullandı.

Ünsal, literatürde daimi görüleceklerine dikkati çekerek, tekniği ABD'ya da yayın olarak göndereceklerini dile getirdi.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:32
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:30
Yatsı 22:14