Sırp Gazeteciye Bursada Böbrek Nakli Ameliyatı

BURSA’da, yapılan ameliyatla Sırp gazeteci Ivana Jankovic, 25 yıllık arkadaşının böbreğiyle sağlığına kavuştu. Prof.Dr. Bülent Oktay tarafından 3 boyutlu laparoskopik ameliyatla Ivana Jankoviç ve arkadaşına böbreğini veren Marijana Milosavljevic kısa sürede taburcu oldu.
Ülkesinde sayısız siyasi habere imza atan gazeteci Jankovic, 4 yıl önce diyaliz tedavisine başlamak zorunda kaldı. Böbrekleri iflasın eşiğinde olan gazetecinin sağlık durumu gün geçtikçe ağırlaştı. Onu yaşama bağlayacak destek, kendisi gibi gazeteci arkadaşı Marijana Milosavljevic'den ve Sırbistan halkından geldi. Sırp kamuoyunda Ivana ve donörü Marijana için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya kısa sürede büyük ilgi gördü ve amacına ulaştı.
AMELİYAT BURSA’DA
Ameliyat ise Ivana Jankoviç’in araştırmaları sonucu karar kıldığı Prof.Dr. Bülent Oktay tarafından Acıbadem Bursa Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Böbrek naklini, hastanenin Üroloji ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bülent Oktay ve ekibi gerçekleştirdi. Prof.Dr. Oktay ameliyatın son derece başarılı geçtiğini belirterek, şöyle dedi:
"3 boyutlu laparoskopik ameliyat ile donör Marijana 3 ay yerine kısa sürede taburcu oldu. Ivana da bir ay gibi kısa sürede iş hayatına dönebilecek. Ivana'nın artık Türkiye-Sırbistan hattında düzenli takiplerinin yapacağız."
Prof. Dr. Bülent Oktay, tetkiklerin önceden hastaneye ulaştığını ve iki arkadaş arasında organ nakline engel bir durum olmadığını belirterek, şöyle konuştu:
"Önce verici Marijana ameliyata alındı. Biz donör reflektomi dediğimiz canlıdan böbrek alma işlemini 3 boyutlu laparoskopi ile yapıyoruz. Bu, Türkiye'de tektir. Kapalı ameliyat yöntemi olduğundan hem küçük bir kesi ile yapıyoruz hem de daha az kanama oluyor ve hastaya ameliyat sırasında da sonrasında da büyük konfor sağlıyor" dedi.
Donör Marijana'ya da bu sistemin uygulandığını ve böbrek 'çıkarılma' aşamasına yaklaşınca da nakil olacak hastanın ameliyathaneye alındığını belirten Prof.Dr. Oktay "Donörün kasık bölgesi hazır olunca vericiden kapalı yöntemle böbreği dışarı alıp, özel soğuk serumla soğutup yan odaya götürüyoruz ve sadece dakikalar içinde alıcıya takma işlemini başlatıyoruz. Canlı vericilerden alınan böbrek, hemen çalışıyor zaten. Kısa sürede her iki ameliyatı da tamamlıyoruz" diye konuştu.
TÜRK DOKTORLAR SAYESİNDE YENİ HAYAT
Böbrek nakli ameliyatı ile yaşama tutunan 46 yaşındaki Ivana Jankovic, yaptığı araştırmaların ardından Acıbadem Bursa Hastanesi'nde Prof. Dr. Bülent Oktay'a ameliyat olmaya karar verdiğini söyledi. Bir hafta sonra taburcu olan Jankoviç, "Kendimi çok iyi hissediyorum. Türk doktorlar sayesinde benim için yeni bir hayat başlıyor" dedi.
Gazeteciliğin yoğun temposunda gücünün yettiği kadar haber yapmaya devam ettiğini, diyalize bile geceleri girdiğini söyleyen Ivana, "İşim çok stresliydi. Hastalığımın da stresi vardı. Arkadaşlarım bana anlayışla yaklaştı. Bazı günler hiç işe gitmedim. 25 yıllık arkadaşımın böbreği bana yaşam verdi" diye konuştu.
EN KISA SÜREDE YENİDEN GELECEĞİZ
Böbreğini arkadaşına veren ve 3 gün sonra taburcu olan Marijana Milosavljevic de bu süreçte eşinden çok büyük destek gördüğünü belirterek "Çocuğumuz yok. Eşim de Ivana'ya çok büyük saygı duyuyor ve bana bu süreçte hep destek oldu. Böbreğimle 25 yıllık arkadaşıma hayat vermek anlatılamaz bir duygu. Bursa'yı da çok sevdim, çok güzel bir şehir ve en kısa zamanda yeniden gelmek istiyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

 


 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×