Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan flaş açıklama! "Bize yapılan saldırı NATO’ya yapılmıştır"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Belçika Başbakanı Charles Michel ile görüştükten sonra yaptıkları ortak basın toplantısında Rusya'nın Türk hava sahasını ihlali konusunda flaş açıklamalarda bulundu. Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, "Bize yapılan saldırı NATO’ya yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Gündem 07.10.2015, 02:35 07.10.2015, 02:36
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan flaş açıklama! "Bize yapılan saldırı NATO’ya yapılmıştır"

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Belçika Başbakanı Charles Michel ile görüştükten sonra yaptıkları ortak basın toplantısında Rusya'nın Türk hava sahasını ihlali  konusunda flaş açıklamalarda bulundu. Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, "Bize yapılan saldırı ’ya yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

"Suriye krizi, savaşın sona ermesi, Esed'in artık burayı bırakıp gitmesi  noktasında hassasiyeti olanlar var, olmayanlar var. 350 bin insanın ölümüne neden olan bir devlet terörü estiren bir kişi şu anda Suriye'nin başındadır ama bunu korumaya çalışanlar var. İran bunlardan bir tanesidir. Rusya bunlardan bir tanesidir. Bunu koruma çalışanlar işte şu anda Rusya'nın Suriye'de yaptığı ve orada kendine ait bir üs hazırlama gayreti ve bunun yanında bizim sınırlarımızı ihlâl etme olayı. Bu tabii NATO'nun da dün biliyorsunuz bu konuyla ilgili sert bir ültimatomuyla karşılık bulmuştur. Buna tabii bizim sabretmemiz mümkün değil."
"Nitekim dün bu konuyla ilgili evvelsi gün de ne yazık ki arzu etmediğimiz bazı adımlar atılma durumundadır ve bunu kabullenmek özellikle Türkiye'ye yakışmayacağı gibi NATO'nun da kendi prensiplerinin  tamamen dışındadır ve dolayısıyla da buna karşı tavrını NATO almıştır ve bundan sonra da alacağına kesinlikle inanıyorum, çünkü Türkiye'ye yapılan saldırı NATO'ya yapılmış saldırıdır, bunun bilinmesi lazım."
"Buna karşı tavrını NATO almıştır, bundan sonra da alacağına kesinlikle inanıyorum. Çünkü Türkiye'ye yapılan saldırı NATO'ya yapılmış bir saldırıdır, bunun bilinmesi lazım. Bu konuyla ilgili olarak Rusya ile olan ilişkilerimiz malumdur ama Rusya, Türkiye gibi eğer bu konuda bir çok işbirliği yapmış dostunu da kaybederse çok şeyi de kaybeder, bunu da bilmesi lazım."
"NATO operasyonlarımızı saptırıyor"
Rusya’nın Türk hava sahasını ihlâliyle ilgili NATO'nun gösterdiği tepkiye, NATO'nun Brüksel'deki elçisi Alexander Grushko'dan yanıt geldi. Grushko, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, "Benim izlenimime göre, Türk hava sahasındaki olay, Batı tarafından Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarını saptırmak için kullanılıyor" dedi.
NATO: Kaza gibi görünmüyor
Rusya’nın Türk hava sahasını ihlâli hakkında | | | | konuşan NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg, “Sebepleri hakkında yorum yapmayacağım. Ancak Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlâli  kaza gibi görünmüyor. Çünkü bu iki sefer oldu ve birkaç saniyeden daha uzun sürdü” dedi.
Stoltenberg, kendilerine yaşananlarla ilgili ‘gerçek bir açıklama’ yapılmadığını söyledi.
NATO Genel Sekreteri, "Rus güçlerinin Suriye'de toplandığını ve güçlendiğini gördük ama sayı veremeyeceğim. Kara birlikleri de var, hava güçleri de var, deniz birlikleri de var. Rusya'nın askeri güçlerini artırdığını görmekteyiz. Son haftalarda gördüğümüz bu" diye konuştu.
Rusya: İddiayı inceliyoruz
Rus resmi haber ajansı TASS’ın haberine göre, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği son üç günde ikinci ihlâl iddiasını araştırdıklarını açıkladı. Büyükelçiliğin basın müşaviri İgor Mityakov, büyükelçinin Pazartesi günü ikinci kere çağrıldığını belirtti. “Türk tarafı, bize hava sahasının ihlâl edildiği yönünde bilgi verdi” dedi.
Rusya Savunma Bakanlığı, ilk ihlâlin ardından olayın yanlışlıkla olduğunu ve Rus uçağının Türk hava sahasına birkaç saniyeliğine girdiğini açıklamıştı.
Moskova, Rus uçaklarının Suriye’de kullandığı hava üssünün Türkiye sınırından 30 kilometre güneyde olduğunu belirtmiş; hava koşulları nedeniyle uçakların bazen kuzeyden iniş yapmak zorunda kaldığını ifade etmişti.
“Olay, bölgedeki olumsuz hava koşullarından dolayı gerçekleşti. Komplo teorilerine gerek yok” ifadesini kullanan Rus Savunma Bakanlığı, olayın tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alındığını belirtmişti.
Rusya, uçaklarının iki Türk savaş jetine kilitlenerek taciz ettiği yönündeki iddiaları da reddetmişti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında pazartesi akşamı Çankaya Köşkü'nde güvenlik zirvesi toplanmıştı. Gündemde Rus uçağının Türk hava sahasını ihlâli vardı.
Rusya, Irak’ta da operasyon düzenleyebilir
Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Bağdat’tan talep gelmesi durumunda Irak’ta da operasyon düzenleyebileceklerini söyledi. Matviyenko, kendilerine henüz bu yönde bir talep gelmediğini de ifade etti.
Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:07
Güneş 05:52
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:29
Yatsı 22:07