Avrupa ayaklandı, Türkiye'nin eli güçlendi

Paris’teki iklim zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’i görüştürmek için Fransa devreye girdi.

Gündem 30.11.2015, 06:14 30.11.2015, 06:15
Avrupa ayaklandı, Türkiye'nin eli güçlendi
 Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Moskova yönetimi ''gerginlik politikası'' izlemeyi seçerken dikkatler,Paris'te bugün gerçekleşecek BM İklim Zirvesi'ne odaklandı. Zirveye,Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılıyor.

Moskova'dan yapılan değerlendirmelerde, Paris'te iki lider arasında bir görüşme gerçekleşmesi olasılığını bulunmadığı söylenmesine karşın, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin iki lideri bir araya getirmek için yoğun çaba harcadığı vurgulanıyor. 

AVRUPA DEVREDE

Erdoğan ile Putin'in bir araya gelmesi konusunda başta Fransa yönetimi olmak üzere uluslararası kamuoyunun da Moskova'ya ciddi baskı uyguladığı belirtiliyor. Hollande ile birlikte İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de''biraraya gelin'' çağrısı yapacağı vurgulanıyor. 

ANKARA'NIN ELİ GÜÇLENDİ

Diplomasi çevreleri, iki liderin bugün biraraya gelememesi halinde, bunun ''dünyanın sonu'' olmayacağını da vurguluyor. Türkiye'nin konuyla ilgili yapıcı adımlarını sürdüreceğini aktaran kaynaklar, Türkiye'nin yaklaşımı ve işbirliğini sürdürme çağrılarının, uluslararası zeminde Ankara'nın elini güçlendireceğini belirtiyorlar

Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13