Hakkını Ararken Zararlı Çikti

Hakkını aramak için dava açan Rizeli Ahmet Baylan (63) itiraz süresini geciktirdiği için davası reddedilince haklarını alamadığı gibi bir de 2 bin TL’lik dava masraflarını ödemek zorunda kaldı.
Rize’de meydana gelen olayda, Ahmet Baylan (63) SGK’da kaybedilmiş emekliliği için gerekli olan 18 aylık hizmet süresini elinde bulunduğu belgeler ile geri almak için dava açtı. 14 Ocak 2014 tarihinde Pazar Adliyesi 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde SGK Ankara/Çankaya Şubesi hakkında dava açan Baylan, 1988 ve 1989 yılları arasında ki SSK hizmet süresinin kaybedildiği gerekçesi ile dava açtı. Baylan 1988 ve 1989 yılları arasında Ankara’da çalışmış olduğu inşaat firması tarafından Çankaya Şubesi’ne ödenen SSK ödemelerini gösteren makbuzlar diğer prim ödeme göstergelerini de mahkemeye sundu. Mahkeme 5 yıllık itiraz süresinin geciktirildiği gerekçesi ile belgelere bakılmaksızın davayı reddetti. SGK tarafı da dahil olmak üzere tüm mahkeme masrafları olan 2 Bin TL’nin ise Baylan tarafından ödenmesi noktasında hüküm verdi.
HAK ARARKEN ZARARLI ÇIKTIM
Baylan yaptığı açıklamada, “Maddi durumum iyi değil. Bin bir güçlükle emeklilik süresi olan 3 bin 600 günü doldurdum. Ancak Ankara’da çalışmış olduğum 18 ay işlenmediği için emekli olamadım. Çankaya Şubesi’nden 1988 ve 1989 yıllarına ait günlerimizi istediğimizde dosyamın bulunamadığını söylediler. Bunun üzerine iş verenden ilgili yıllara ait ödeme belgelerini aldım. SGK bu kez mahkemeye başvurmam gerektiğini söyledi. Mahkemeye başvurdum. Ancak mahkeme 5 yıllık itiraz süresini geciktirdiğim için davamı reddetti ve dava masraf olan 2 bin TL’yi ödememe hükmetti. Ben 18 ayın işlenmediğini bu yıl başında öğrendim. 15 yıl önce dosyamın kaybedildiğini üzerinden 5 yıl geçmeden öğrenseydim o zaman dava açardım. Hakkımı ararken zararlı çıktı. Böyle olacağını bilseydim hiç dava açmaz o 2 bin TL’ ile 5 ay daha SSK primi öderdim. Şimdi emekli olabilmem için 18 ay daha prim ödemem gerektiği söyleniyor. Çalışmış olduğum 18 ay silindiği gibi 2 bin TL para ödeyeceğim. Emekli olabilmek için bir 18 ay daha çalışmak zorunda kalacağım” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×