Balıkesirliler, Atasını Andı

Hilmi DUYAR/ BALIKESİR, ()- ULU önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76'ncı yıldönümünde, tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir'de de törenlerle anıldı.
İlk tören saat 08.30'da Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirildi. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Edip Uğur, Balıkesir Garnizon Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, siyasisi partilerin temsilcileri, resmi ve özel kurumların temsilcilerinin katıldığı törende Ata'nın anıtına çelenk sunuldu. Bir özel anaokulu da Atatürk anıtına çelenk bıraktı.
Mustafa Kemal Atatürk'ün gözlerini ebediyete kapadığı saat 09.05'te sirenler çaldı. Şiddetli sağanak yağmur altında törene katılanlar saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'ın okudu.
'T.C.' TEPKİSİ
Anıttaki törenen sona ermesinin ardından İşçi Partisi Balıkesir İl Başkanı Ramazan Kurban, Atatürk Anıtı önüne gelip, Valilik çelengini eliyle göstererek, "Balıkesir'in kurtuluş gününde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bizzat vali beye söyledim. Valim, 'Burada T.C. olması lazım. Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil ediyorsunuz' diye söylemiştim. Israrla soruyoruz, valimiz hangi ülkeyi temsil ediyor? Hangi şehrin valisidir? Eğer bu T.C. kaldırıldıysa ne zaman kaldırıldı? Bu konuda kendisinden yazılı bir cevap istiyoruz. Eğer yaptıramıyacaksa biz İşçi Partisi olarak yaptırırız. Biz devletimize ve milletimize güveniyoruz, devletimizin milletimizin yanındayız" dedi.
Daha sonra genç bir kız tarafından Valilik çelengine 'T.C.' yazısı ve Atatürk portresi yapıştırıldı. Yazı ve resim görevliler tarafından çıkarıldı.
Atatürk'ü anma törenlerinin ikincisi ise Salih Tozan Toplantı ve Gösteri merkezinde yapıldı. Altıeylül Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri, 'Atatürk'ü Özleyiş' oratoryosunu sahneledi.

FOTOĞRAFLI

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×