Vergi Ödemeye Son! Eğer Bu İşleri Yapıyorsanız...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yaptığı açıklamaya göre yazılım işi yapan ve Ar-Ge çalışmalarına önem gösteren kişilerden vergi alınmayacak.Yazılım geliştiren kişiler artık satış,kiralama ve devretme durumlarında KDV ödemeyecek.Böylelikle bu işi yapan kişilerden vergi alınmamış olacak.

Ekonomi 23.03.2015, 12:14 23.03.2015, 12:21 damla
Vergi Ödemeye Son! Eğer Bu İşleri Yapıyorsanız...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek cari açığı kapatmak için hazırlanan eylem planının önemli bir parçasını açıkladı. Şişmek Ar-Ge yapan veya yazılım geliştirenlerden buluşları ile ilgili verdgi alınmayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu faaliyetlerin, gerek katma değeri yüksek üretimin artması gerek markalaşmanın sağlanması gerekse de ihracatı artırarak, cari açığa çözüm olması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak, yapılmayanı yapan, yüksek katma değerli ekonomiye geçişi hızlandıranlara desteklerinin süreceğini ifade etti.Bu desteklerle Türkiye'nin uluslararası rekabetçiliğinin artacağına dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "2014 Şubat'ta yürürlüğe giren kanunla, ortaya yeni şeyler koyan, kaliteli işler yapan vatandaşlarımızı desteklemeyi amaçladık. Bu kanunla, Ar-Ge yapan veya yazılım geliştirenlerden, ortaya koydukları buluşları satması, kiralaması, devretmesi durumlarında KDV alınmaması ve buradan elde edilen kazançların yarısının kurumlar ve gelir vergisinden istisna tutulmasını sağladık. Şimdi ise geçen yıl kanunla yaptığımız düzenlemenin hayata geçmesi için gereken tebliğ hazırlandı. Bu tebliğ, söz konusu kanunun nasıl uygulanacağını ortaya koyuyor. Tebliğin yürürlüğe girmesiyle mucitlerimiz, elde ettikleri kazançlarda ciddi bir vergi avantajına sahip olacak." Şimşek, ülkedeki Ar-Ge harcamalarının son 10 yılda önemli oranda arttığını söyledi.

 

Yorumlar (0)
25°
açık
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36