Doğal Kuzugöbeği Mantarı, Silifkeli Köylüyü Sevindirdi!

Mersin Silifke' nin en doğla yollarla sadece çam ormanlarında kendiliğinden çıkan mantarlar, bu sene yoğun yağış sebebiyle Silifke halkının geçim kaynağı oldu. Yurtdışına ihraç edilen kuzugöbeği mantarının kilosu ise 100 tl' den alıcı bulmakta. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte Mersin Silifkenin ücra ormanlarında oluşan mantarın kurutulmuşu ise tam 600 TL' den satılmakta. Özellikle de bu sene yağışın bol olması ile de bereketi artan Kuzugöbeği, Silifke köylüsünün çam ormanlarına akın etmesine sebep oldu.

Ekonomi 15.03.2015, 16:23 15.03.2015, 16:32
Doğal Kuzugöbeği Mantarı, Silifkeli Köylüyü Sevindirdi!

 Mersin Silifke' nin en doğla yollarla sadece çam ormanlarında kendiliğinden çıkan mantarlar, bu sene yoğun yağış sebebiyle Silifke halkının geçim kaynağı oldu. Yurtdışına ihraç edilen kuzugöbeği mantarının kilosu ise 100 tl' den alıcı bulmakta. 

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte Mersin Silifkenin ücra ormanlarında oluşan mantarın kurutulmuşu ise tam 600 TL' den satılmakta. Özellikle de bu sene yağışın bol olması ile de bereketi artan Kuzugöbeği, Silifke köylüsünün çam ormanlarına akın etmesine sebep oldu. 

Kuzugöbeği mantarını toplayarak kendisine getiren vatandaşlardan kilosunu 60 liradan satın aldığını belirten Sezai Şen, “Kuzugöbeği mantarının şimdi tam mevsimi vatandaşlar topladıkları kuzugöbeği mantarı ile aile ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Yurdumuzda çam ormanlıklarında bazen meşe dişbudak gürgen ve elma ağaçlarının çevresinde ilkbaharda özellikle şubat ayının sonunda başlayıp mayıs ayının sonuna kadar kuzugöbeğini bol miktarda bulmak mümkündür. Ekonomik yönden orman köylüsüne büyük katkı sağlayan bu mantarların çeşit ve miktarında geçen yıllarda bir azalmanın olduğu gözlenmektedir. Azalma sebebi olarak yağmurların yeterince yağmaması yanında mantarların aşırı ve bilinçsizce toplanması görülmektedir. Ama bu yıl çok iyi rahmet yağdı. Bu yıl çok iyi bir rekolte bekliyoruz. Yenen mantarların içerisinde önemli bir yere sahip olan kuzugöbeği mantarı fiyatıyla da ayrıcalıklı bir mantardır. Avrupa ülkelerinde de sevilerek tüketilen mantar, iyi bir gelir kaynağı olmuş durumda” dedi. Vatandaşların topladıkları mantarı evde ipliğe dizerek kurutmaya bıraktıklarını, kuruyan mantarları yaz mevsiminde sattıklarını belirten Şen, “Kuzugöbeğinin özel alıcıları var. Ben vatandaşlarımızdan kilosunu 60 TL’ye alıyorum. Bende bu işi yapan firmalar benden alıyor. Kuzugöbeği mantarları birkaç elden geçtikten sonra yurt dışına 100 TL’den ihraç ediliyor. Kurusunu ise kilosu 600 TL’den yaz mevsiminde satıyoruz. Bu ülkeler arasında İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika Amerika ve İskandinav ülkelerine bulunuyor. Fransa’da ise en pahalı yemeğin kuzugöbeği olduğunu söylüyorlar. Yemeğin bir porsiyonu ise 50 Euro’dan satıldığını duyduk. Porsiyonda ise 1 adet kuzugöbeği mantarı bulunuyor” diye konuştu. 1 tane kuzugöbeği mantarının 1 kilo etin proteine eşit geldiğini kaydeden Sezai Şen, “Besin değeri yüksek olan kuzugöbeği mantarının cinsel güce ve kansere iyi geldiğini öğrendik. Silifke’de müşterilerimiz 100 ve 200 gram alarak yemeğini yapıp yiyorlar” şeklinde konuştu.Yorumlar (0)
14°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2015 Genel Seçimlerinde kime oy vereceksiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:32
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:30
Yatsı 22:14